Na trase z Českých Budějovic do Trhových Svinů a dále do Nových Hradů už začíná ve čtvrtek 2. prosince 2021 ve zkušebním provozu sloužit i zbývající obchvat Strážkovic. První řidiči si mohli větší část nového obchvatu projet už na konci září. Nyní se otevřel zbývající úsek směrem k Nové Vsi. Odpadlo tak čekání na semaforech, protože na provizorních objízdných komunikacích byl provoz řízen kyvadlově na semafory. Právě stav objízdných komunikací, zejména v první části stavby, ve směru na Trhové Sviny, se stal předmětem kritiky řidičů, protože šotolina nevydržela provoz po deštích a následně byl proto položen i na provizorní objízdné trase asfalt. Obchvat je ale pro cestování po regionu jednoznačným přínosem.

Investice Jihočeského kraje má odvést z obce tranzitní provoz. Kolony vozidel zejména v dopravní špičce byly v podstatě nekonečné a místní se museli třeba na zastávku autobusu proplétat mezi auty i náklaďáky. Obchvat tak výrazně přispěje k bezpečnosti pěších v obci, ale i řidičů. Ostrá zatáčka na návsi Strážkovic se stala často příčinou dopravních nehod, když řidiči nezvládli jízdu třeba po namrzlé vozovce.

Přes dva kilometry

Novou vozovku u Strážkovic o délce 2,127 kilometru tvoří dva jízdní pruhy. Ve směru od Českých Budějovic je přidán stoupavý jízdní pruh a ve směru na Trocnov nově vznikla kruhová křižovatka. Podle náměstka hejtmana Tomáše Hajduška navýšil kraj v průběhu akce prostředky na stavbu silničního obchvatu Strážkovic o 23 milionů korun kvůli úhradě poplatku na vynětí pozemků z půdního fondu.

Řidiči musejí ale u Strážkovic počítat s tím, že dál zůstává uzavřena silnice ze Strážkovic na Trocnov kvůli stavbě nového mostu přes železnici. Ten je také investicí Jihočeského kraje a měl by být uveden do zkušebního provozu ještě před koncem roku. Úplně dokončen by měl být na jaře roku 2022.

Investorem stavby obchvatu jsou Jihočeský kraj a obec Strážkovice. Na jaře totiž stavbu obchvatu, který byl 2. prosince 2021 uveden do zkušebního provozu v režimu takzvaného předčasného užívání, doplní ještě přestavba problematické křižovatky v samotných Strážkovicích, kde se dříve trasa z Českých Budějovic na Trhové Sviny křížila s trasou od Holkova (Českého Krumlova) na Třeboň. A tam se stavbou chodníku bude na akci podílet obec. Stavba strážkovického obchvatu byla zahájena 15. března 2021. Ve výběrovém řízení byla jako stavebník vybrána společnost Eurovia.

„Jsem moc rád, že se otevírá další obchvat, protože dopravní stavby, to je to, co Jihočechům nejvíc chybí a považují to za prioritu. Já jsem řekl, že to bude také velká priorita naší koalice. Všechny stavby se musí připravit a málokdo si uvědomuje, kolik práce se musí udělat, než vyjedou bagry a než se začne stíhat páska,“ řekl hejtman Martin Kuba a dodal, že tah z Českých Budějovic na Trhové Sviny dobře zná, protože se tudy snaží každý týden jezdit na chalupu.

Martin Kuba také jmenoval stavby, které Jihočeský kraj čekají: „Tady na trase mezi Budějovicemi a Novými Hrady nás čeká obchvat Žáru, začínáme pracovat na obchvatu Trhových Svin. Samozřejmě aglomerace Českobudějovicka potřebuje nutně klíčové stavby jako je severní spojka, potřebujeme s ŘSD dokončit dálnici, chceme konečně začít stavět v našem volebním období obchvat Tábora, který slibují Táborákům politické reprezentace už asi 15 let.“

Právě jarní části prací se bude podílet i obec Strážkovice. „Dojde k vybudování chodníku podél silnice směrem na Římov. Je to chodník okolo dětského hřiště, kde bude i bezpečný přechod pro chodce,“ upřesnila starostka Strážkovic Hana Halamová s tím, že práce budou zahájeny po zimní přestávce zhruba v polovině března příštího roku. Dokončení všech stavebních prací je plánováno na září roku 2022.

Náklady na stavbu samotného obchvatu pomůže hradit dotace přibližně 61 milionů Kč z IROP.