„Je to pastva pro oči, netušila jsem, kolik barev, velikostí a tvarů se dá pěstovat," kroutila hlavou mezi více než stovkou váz plných nádherných květů Jaroslava Sochorová z Českých Budějovic.

K tomu, aby bylo co obdivovat, je podle předsedkyně pořádajícího klubu Chryzantéma Českého zahrádkářského svazu Marie Dudové nutné, aby vyšlo počasí. A to ani zdaleka jenom na podzim. „Od jara potřebujeme k tomu, aby se našim květinám dařilo, převážně polojasno, přes léto vyžadují péči a na podzim se potom bojíme, aby nepřišly mrazíky a nezničily květy," líčí starosti vystavovatelů žena, která sama  pěstuje patnáct druhů chryzantém.

Ke krásné zálibě ji přivedl tatínek František Pesinger, sám dlouholetý předseda klubu a pořadatel výstavy. Ten nevynechal jediný z dosavadních osmadvaceti ročníků akce.  „Chryzantémy se mi vždycky líbily. K myšlence je vystavovat takovým způsobem jsem se inspiroval na výstavě lilií v Lednici . Tenkrát mě napadlo, že naše chryzantémy budou ladit s malovaným nábytkem na Žumberku," vrací se do historie výstavy.

Ta podle něj ani zdaleka není jen příležitostí pochlubit se, co kdo vypěstoval, třebaže amatérsky vypiplat krásné květy i další výpěstky v drsnějších podmínkách podhůří Novohradských hor není žádná legrace. „Skvělé na téhle výstavě je hlavně to, že se ti lidé baví o svých zahrádkách, utvoří hlouček a debatujeme o tom, co komu šlo a hlavně co nešlo a proč. Navzájem si pak poradíme a pomůžeme vyřešit některé problémy," pochvaluje si nadšený zahrádkář.

Letos ale debat na takové téma ubylo. „Tentokrát se nám povedlo poměrně dost chryzantém, je tu ale i ovoce a zelenina, suchá vazba. Pyšní jsme na naši členku Markétu Čermákovou z Benešova nad Černou, která se postarala o krásnou výzdobu, vytvořila dokonce z květů chryzantém pejska," vyzdvihuje Marie Dudová další z rozměrů pozoruhodné výstavy.

Na tu si každoročně najde cestu řada nadšenců a přibývá i úplných laiků, kteří si chryzantémy oblíbili. „Lidé už je v posledních letech neberou výhradně jako hřbitovní kvítí. Tady každý vidí, jakou parádu umí udělat prakticky kdekoli. V Japonsku chryzantémy používají i jako svatební kytku," připomíná Marie Dudová, šéfka klubu pěstitelů chryzantém.