O peníze na opravu hřbitovních zdí, márnic, ale i pomníků pro oběti světových válek si mohly do pátku požádat jihočeská města, obce, ale i registrované církve. Na opravy a údržbu takových památek vyčlenil letos poprvé kraj 300 tisíc korun. Minimální dotace činí 10 tisíc a maximální 30 tisíc korun.

„Cílem grantového programu je umožnit drobné opravy a úpravy související s provozem a správou veřejných pohřebišť a dále ulehčit obcím možnost péče o válečné hroby a pietní místa,“ vysvětluje mluvčí kraje Kateřina Koželuhová.

Do opravy hřbitovní zdi se loni pustila například obec Horní Stropnice. Podle starosty Václava Kučery vyšla asi na 140 tisíc korun. „O krajské peníze jsme však nežádali, protože v té době ještě nebyl tento program vypsán,“ zmínil Kučera. Letos se naopak pustí do opravy pietního místa město Nové Hrady. Plánuje opravit buquoyskou hrobku. „O krajské peníze jsme si však na tuto rekonstrukci nežádali, protože jsme na to letos dostali z ministerstva kultury 530 tisíc korun. Od sdružení Růže bychom měli obržet další dotaci ve výši 140 tisíc korun na opravu hřbitova,“ popisuje starosta Vladimír Hokr. Dodává, že město pak doplatí na tuto akci ještě asi 60 tisíc korun.

Podle manažerky Růže Zuzany Guthové se letos také sdružení o grant nehlásilo, protože nemá ve svém vlastnictví vhodné objekty. Na jejich opravách tak pouze spolupracuje s obcemi v regionu. „Kolik toho letos stihneme, záleží právě na přiznaných dotacích. Kraj jsme požádali o peníze z programu Rozvoje venkova. Teď se zrovna rozjíždí oprava hřbitova v Benešově nad Černou,“ říká Guthová.

Na opravu hřbitova získal Benešov 30 tisíc korun. Podle starostky Veroniky Korchové žádalo město dostaci na tři hřbitovy, které má ve svém vlastnictví. Zhruba 40 až 50 let se jim prý nikdo nevěnoval. „Rozhodli jsme se k tomu na základě knihy Milana Koželuha, který napsal o pohraničních hřbitovech velmi poutavou publikaci,“ zmiňuje Korchová. Jako první má přijít na řadu hřbitov v Kuří, které se chystá oslavit výročí 600 let od svého založení.

„V polovině května tam uspořádáme velkou brigádu, do které se zapojí řada dobrovolníků i místních lidí. Na programu je hlavně pohrabání trávy, posekání keřů a prořezání stromů, ale i oprava zídky a vstupní brány,“ doplňuje první dáma Benešova Veronika Korchová. Do budoucna podle ní obec plánuje například opravu hrobů i křížků a také natření a celkovou rekonstrukci márnice.

Podle mluvčí kraje Kateřiny Koželuhové je jednou z podmínek získání grantu desetiprocentní spoluúčast žadatele. Veškeré práce také musejí skončit do 30. září. „Ve městech a obcích jsou peníze přednostně vkládány do činností umožňujících běžný chod samosprávy. Správa hřbitovů a péče o pomníky je pak odkládána do doby, až budou volné prostředky,“ uzavírá
Koželuhová.