S marody a jejich návštěvami nazdobili sestru Laděnu Sladěnou (Stáňu Kočvarovou). Podobně laděná ztřeštěná vystoupení přímo na pokojích malých marodů jsou v českobudějovické nemocnici běžnou a vděčně přijímanou praxí nejen před svátky. Obě dámy chodí pacienty dětského oddělení rozveselit a povzbudit při uzdravování pravidelně.

„Chodí každé úterý," ví dobře Daniel Kreslin, přestože s bolavým břichem leží v nemocnici teprve od pondělka. „Už jsem je tu párkrát zažil dřív," vysvětluje pacient. Klauniádu si pochvaluje jako příjemné zpestření času, který musí trávit v posteli. Na nudu či pocit osamělosti si ale nestěžuje, v úterý za ním například přišli na návštěvu kamarád František Šantrůček a sestřenice Tereza Zbudilová a i oni se přidali ke skotačení s klauny.

Úsměv vykouzlila zvláštní návštěva i na tváři dalšího z marodů, Patrika Mikoláše. I on leží v nemocnici teprve od pondělí, ale má slíbeno, že na svátky bude už doma. „Nevím, co bude pod stromečkem, ale přeju si notebook a mobil," prozradil.

Také Daniel Kreslin by měl stihnout Vánoce doma. „Doufám, že mě brzo pustí. Dárky už mám nakoupené, pro naši rodinu i kamarády, ale teď nevím, jak je všem dát, když jsem nemocný," přemýšlí.

Dětské oddělení ani pár dní před svátky zdaleka nezeje prázdnotou, poměrně hodně lůžek je stále obsazeno. „Většina dětí by měla ale do konce týdne odejít," slibuje personál.

Pokud se vyplní plány zdravotníků, nadílku by měli malí pacienti prožít mezi svými blízkými doma. Platí to i o několika málo pacientech, kteří se uzdravit nestihnou, ale alespoň na svátky by měli být propuštění.