Zákonem stanovený termín odevzdání vyplněných sčítacích formulářů je 14. dubna. Těm, kdo se rozhodnou povinné sčítání lidu, domů a bytů ignorovat, hrozí několikatisícová pokuta.
Do českých domácností putovalo více než 16 milionů formulářů. Ty se nyní začínají vracet zpět Českému statistickému úřadu. „Stále více lidí je odesílá přes internet. K pondělnímu ránu jsme takto dostali už téměř 3 miliony 300 tisíc formulářů,“ uvedl mluvčí sčítání Ondřej Kubala. Minulý týden navíc začalo scanování papírových tiskopisů, které sbírá Česká pošta. Za první týden jich scanovací linkou projelo 910 tisíc.

Celou řadu lidí ale ještě vyplňování čeká. „Když jsem ten formulář viděla, přišlo mi to naprosto jednoduché. Nabídla jsem pomoc i příbuzným, že všechny sečtu po internetu. Ale pořád to odkládám, na stole mám štos formulářů a ani trochu se mi do toho nechce,“ přiznala pětatřicetiletá Jana z Českých Budějovic.

Jiní považují sčítání za zbytečné vyzvídání. „Nemám nejmenší chuť na takové otázky odpovídat. Dokonce jsem začala přemýšlet o tom, že formuláře vůbec neodevzdám,“ řekla Šárka Šindelářová. Sčítání je však podle Kubaly předepsané zákonem. Pokud někdo odmítne údaje sdělit, může dostat pokutu až 10 tisíc korun.

Jak odevzdat:

1. Elektronické vyplnění na webových stránkách www.scitani.cz
2. Osobní odevzdání komisaři
3. Odeslání poštovní obálkou do P.O. Boxu ČSÚ