Všude to vzrostlo o jednu až dvě strany, máme v zastupitelstvech sedm až osm stran. Boj o vítězství byl velmi těsný, bylo možné předpokládat, že ANO 2011 zvítězí. Bylo největším favoritem na vítězství.

Na výsledku hnutí Občané pro Budějovice se nejvíc podepsalo, že již nebylo protestní stranou jako před čtyřmi lety, možná i to, že pan Thoma je v politice déle. Proto skončilo až na třetím místě.

I v celé republice to bylo soupeření ANO a sociální demokracie, nicméně náskok ANO 2011 je v Českých Budějovicích poměrně velký, více než pět procent. Očekával jsem, že ten rozdíl bude menší, nicméně, jak je vidět, samotná kampaň někdy nestačí, vliv mohla mít i okoukanost některých politiků. Andrej Babiš znamená změnu a lidé ho poslechli, týká se to větších měst, kde ani sebelepší kampaň nedovedla sociální demokracii k vítězství.

V senátních volbách na jihu Čech jsem byl nejvíc zvědav na to, jak si povede pan Mánek, protože byl výraznou postavou a symbolem toho, co se dělo na Šumavě. A je vidět, že jeho vize prohrála. Soupeření tří hlavních kandidátů – STAN, ČSSD a ODS – se dalo očekávat, nepochybně asi rozhodnou voliči v menších obcích. Předseda Senátu PČR Milan Štěch, který vyhrál první kolo v obvodě Pelhřimov, je výrazný a oblíbený politik nejen v okrese Pelhřimov, ale celorepublikově. Muselo by dojít k nějaké obrovské mobilizaci TOP 09 a ostatních stran, ale myslím si, že Milan Štěch je favoritem velkého vítězství. Kdyby jako spojenec Bohuslava Sobotky neuspěl, mohlo by to sociální demokracii velmi poznamenat.

Nižší volební účast se dala očekávat. Žádná z politických stran silně nemobilizovala, aby voliči přišli.

Myslím, že hlavní protestní vlna byla před rokem. ANO 2011 nechtělo nyní zásadně mobilizovat, nezaznamenal jsem během kampaně – až na výjimky – žádné negativní útoky, v krajských městech byla kampaň velmi slušná. Možná, že někteří voliči byli spokojeni se změnou, která se odehrála na vládní úrovni, a nepřišli. Řadu lidí mohl demotivovat obrovský počet kandidujících stran a z nejrůznějších důvodů zůstali doma nebo hlasovali naprosto napříč politickými stranami. Je samozřejmě smutné, že volební účast je nižší, ale nijak tragicky to nevidím.

PAVEL ŠARADÍN
politolog, Filozofická fakulta Univerzity Palackého Olomouc,
katedra politologie a evropských studií