„Stavba běží podle plánu. Kolaudace bude 31. července,“ uvedla včera pro Deník ředitelka Výstaviště České Budějovice, a. s., Marcela Payerová. Dodala, že už se také ví, které expozice budou v hale umístěny při akci Země Živitelka.

Počítá se například se stánkem ministerstva zemědělství a s prezentací regionálních potravin. „My jsme ten prostor na prezentaci reginálních potravin neměli dostatečný,“ zmínila Payerová.

Stavba začala vloni na přelomu listopadu a prosince. Hangár s oblou střechou bude dosahovat do výšky 14 metrů, nabídne 6050 metrů čtverečních užitné plochy a bude stát 188 milionů korun.

Hala má železobetonový skelet a prostor je překlenut lepenými dřevěnými vazníky. Střešní plášť budou tvořit hliníkové lamely. „Je to pro nás zajímavá akce. Haly stavíme, ale spíše průmyslovějšího rázu,“ uvedl za dodavatele – Sdružení HOCHTIEF – VOKD, vedoucí projektového týmu Petr Hadač. Objekt je podle Hadače zajímavě řešen technicky i vzhledově.

Hala se stane novou vstupní branou do areálu od severu. Podle architekta Jiřího Stříteckého z Ateliéru 8000, který jako jeden z partnerů, připravoval projekt nového objektu, to nebude jen výstavní pavilon. Vysoká střecha a rozlehlá plocha nabídnou šanci na prezentace nejrůznějších výrobků i možnost pořádání plesů nebo tenisových či badmintonových utkání.

„Hala se bude moci srovnávat s halami brněnského výstaviště,“ zdůraznil Střítecký. Protože má objekt více funkcí bylo podle architekta nutné všechny požadavky skloubit, to bylo podle něj na přípravách trochu těžší. Topení, větrání a další náležitosti musejí počítat nejen s rozlehlou plochou pavilonu, ale také s tím, že je připraven na tisícovky návštěvníků v jediném okamžiku.

Co se týká samotného areálu, ten by se měl podle Stříteckého dále rozvíjet, aby využil svůj potenciál. Například směrem k poskytování ubytovacích kapacit nebo nových či vylepšených výstavních ploch.

Výstaviště zaplatí nový objekt z peněz, které získalo za prodej nepotřebných pozemků v minulých letech.
Regionální zemědělské výstavy se na území dnešního areálu pořádají od roku 1960.