Trať nechává Správa železniční dopravní cesty (SŽDC) důkladně opravit. Místo souprav jsou tak na železničních náspech k vidění dělníci, stroje, někde bystrým pozorovatelům neunikly ani dočasně chybějící koleje.

Jak vysvětluje mluvčí SŽDC Marek Illiaš, revitalizace mezistaničních úseků, které se dotknou kolejí až po Petříkov, je naplánovaná až do června roku 2017. Celkově má rekonstrukce vyjít na 367 637 000 Kč.

Pro ty, kdo jsou zvyklí jezdit vlakem, to znamená částečné komplikace. Zastávky na opravovaném úseku až do podzimu obsluhují náhradní autobusové spoje, kvůli nim ale jezdí i jinak než běžně vlaky v úseku Borovany České Velenice.

„Právě tam máme dnes s dětmi namířeno, snad to bude znamenat jen jeden přestup navíc," doufala Jana Hořejší, kterou tak čekalo několikeré manévrování s kočárkem navíc.

S něčím podobným musí cestující počítat až do poloviny října „Stavba pokračuje dle harmonogramu, bez zpoždění. Dosud se řeší umělé stavby, to znamená železniční mosty a propustky," upřesňuje k současnému dění na kolejích Marek Illiaš.

Rekonstrukce se dočkají nejen koleje a náspy, cestující se mohou těšit i na nová nástupiště, řidiči zase na lepší železniční přejezdy.

Důležitou součástí stavby jsou i rekonstrukce sedmi mostů, 24 propustků, ale také zdí a ostatních zařízení ve vybraných traťových úsecích, stanicích a zastávkách. Dotknou se také přejezdových zabezpečovacích zařízení. „V zastávkách Radostice u Trocnova, Trocnov a Nové Hodějovice bude instalován dálkově ovládaný rozhlas," doplňuje mluvčí SŽDC.

Výluku zaznamenávají i řidiči na silnicích. Ty totiž ve větší míře využívají také nákladní automobily k navážení potřebného materiálu k opravě trati. „Já jsem si říkal, kde se všichni rojí. Trochu zdržují, naštěstí ale všechny brzy odbočí z hlavní silnice," komentuje situaci řidič dodávky Roman Sochor.

Výluky vlakůDo 18. 10. nahrazují vlaky v úseku České Budějovice Borovany autobusy. Těm cesta trvá o něco déle. Spoje v navazujícím úseku Borovany České Velenice (Gmünd NÖ) jezdí proto v odlišných časových polohách oproti jízdnímu řádu.