Podle ministra zemědělství Marka Výborného je Země živitelka výstavou, která se může pyšnit několika nej. „V České republice je to největší, nejvýznamnější, nejnavštěvovanější veletrh s nejširší účastí a nabídkou zemědělských oborů.“ Předseda představenstva Výstaviště České Budějovice Mojmír Severin uvedl, že motto letošního ročníku zní „Na cestě k udržitelnosti“. „Letos jsme se chtěli na udržitelnost podívat v delším časovém kontextu. V rámci celého agrosalonu tak budou eskalována témata precizní zemědělství nebo enviromentální význam zemědělství. Chceme se také podívat na zemědělství jako na faktor, který spoluvytváří život na vesnici, a to prostřednictvím aktivit spojených se sociálním zemědělstvím,“ nastínil zaměření agrosalonu.

Řada strojů bude mít premiéru
Země živitelkaZdroj: Kateřina Radostová

Střihání ovcí na čas, ukázky kovářství, největší plemeno osla domácího, soutěž Zlatý klas nebo dětský zemědělský svět. To je jen výčet z toho všeho, co čeká letos na návštěvníky 49. ročníku agrosalonu Země živitelka. „Návštěvníci mají díky výstavě se na jednom místě seznámit s rostlinou a živočišnou výrobou, s potravinářstvím, lesním a vodním hospodářstvím, ekologickým zemědělstvím, myslivostí, rybářstvím a včelařstvím. Letošním podtitulem je Na cestě k udržitelnosti a v našem zemědělství v následujících letech o udržitelnost a šetrnost v krajině půjde především,“ uvedl ministr zemědělství Marek Výborný.

Každoročním lákadlem je technika, i letos zde bude mít řada strojů svou premiéru. K vidění tu bude nejsilnější traktor na světě – pásový Quadtrac s výkonem 699 koní. Dobrou zprávou je, že za vstupné návštěvníci zaplatí stejně jako loni, dospělí 200 korun (160 v předprodeji), studenti, senioři a děti do 18 let 120 korun (100 v předprodeji).