V Pivovarské zahradě na českobudějovickém výstavišti se sešli prezident Agrární komory České republiky Zdeněk Jandejsek, primátor statutárního města České Budějovice Jiří Svoboda, hejtmanka Jihočeského kraje Ivana Stráská, místopředseda Slovenské polnohospodářské komory Miroslav Štefček, ministryně financí České republiky Alena Schillerová, ministr zemědělství České republiky Miroslav Toman, předseda vlády České republiky Andrej Babiš, předseda Senátu Parlamentu České republiky Milan Štěch.

Všichni děkovali zemědělcům za jich práci, která nám dává potraviny a živí nás. Často zmiňované bylo sucho, které způsobilo letošní menší, přesto však dostatečnou, úrodu. „Mohu slíbit jménem ministra zemědělství a vlády České republiky, že zemědělce nenecháme na holičkách, že jim pomůžeme, škodu vyčíslíme objektivně a budeme nápomocni,“ řekl ministr zemědělství Miroslav Toman. Zemědělci tento nelehký rok podle jeho názoru zvládli se ctí. „Mým hlavním cílem je, aby politici, vláda a ministerstvo nepřekáželi administrativními překážkami, nedělali jsme zbytečné věci a živili jsme se pokud možno všichni poctivou prací,“ uzavřel svůj projev ministr.

Po něm se slova ujal Andrej Babiš. Spolu s ním se začali ozývat jeho přítomní odpůrci, kteří hlasitě dávali najevo svůj postoj skandováním slov „fuj“, „hanba“ nebo „StB“. Andrej Babiš prý navštěvuje Zemi živitelku pravidelně. Poprvé však přišel v nové funkci. „Chtěl jsem vám poděkovat za to, že se staráte o tvář naší krajiny. Myslím si, že naše společnost dostatečně nedoceňuje vaši práci. Společně nás čekají skutečně velké výzvy. Jednak bojovat za zájmy českých zemědělství v Bruselu, protože v Evropské unii každý bojuje za svoje zájmy,“ adresoval zemědělcům předseda vlády. Rozmluvil se dále o strategické surovině vodě, kůrovci, který ničí naše lesy, a dalších výzvách, jako je potravinová soběstačnost. „Po revoluci jsme řekli, že si všechno dovezeme, to je velká chyba a musíme to napravit,“ řekl, zatímco hluční odpůrci přidávali na hlase. „Potravinová soběstačnost je strašně důležitá hlavně pro příští generace,“ uzavřel svou řeč.

O slovo se opět přihlásil ministr zemědělství. „Vážený pane premiére, milí hosté, dovolte, abych se vám omluvil jménem zemědělců a zpracovatelů a normálních návštěvníků za chování skupinky tzv. demokratů,“ zareagoval.

Na slavnostním zahájení zazněla česká státní hymna v podání operní pěvkyně. Prezident Agrární komory předal dožínkové věnce. Četla se báseň Josefa Václava Sládka. A na závěr zazpívala Poděbradská kapela Jaroslava Trnky píseň, kterou měl rád Tomáš Garrigue Masaryk - Ach synku, synku.