Od roku 2005 až do letošního roku rozdala radnice uvědomělým malým cyklistům celkem šedesát kol. Počet rozdaných bicyklů se rok od roku zvyšoval, letos jich bylo už čtyřiadvacet.

Helmy jsou cool

Velice úspěšný čtyřletý projekt zakončilo včera v zasedací místnosti zastupitelů slavnostní předávání cen dětem a poděkování těm, kteří se o projekt zasloužili. Nechyběl zde ani duchovní otec projektu Jiří Sedlák z kroměřížské záchranky.

„Kampaň vymysleli v americkém Seattlu a my jsme převedli její metodiku pro Českou republiku. Zde v Českých Budějovicích se povedlo pozvednout komunitu seshora i zezdola a zejména kvůli paní náměstkyni se podařilo kampaň protlačit do města, do škol a do ulic,“ uvedl Sedlák s tím, že Budějovice mohou být s vedením kampaně pro celou republiku vzorem.

Také samotnou náměstkyni primátora Ivanu Popelovou, která se o zrod akce Na kolo s přilbou zasloužila nejvíce, velice těší čtyřleté výsledky.

„Akce se během let krásně rozjela, a také díky sponzorům. Myslím si, že pro ty děti to byla úžasná akce a rozdávaná kola je trochu motivovala. Pokud se vezme vývoj z hlediska nošení přileb, tak za ty čtyři roky můžeme být rádi, že výsledky jsou takové,“ řekla Popelová o projektu. „Sice si nemyslím, že zvýšené nošení přileb by bylo jen kvůli naší kampani, ale akce Na kolo s přilbou tomu také určitě trochu pomohla. Jak nám teď jedna dívenka řekla v básničce, nošení přileb je teď cool,“ pousmála se náměstkyně a připomněla báseň na téma přilby a kolo jedné z oceněných školaček.

Vynikající čísla

Úspěšnost celého projektu v Českých Budějovicích je také podložena čísly.

„Kampaň se dotkla i dospělých, protože jsme samozřejmě potkávali i hodně dětí s rodiči a těm jsme nikdy nezapomněli připomenout, že i oni by měli helmu mít,“ zdůrazňuje Popelová. „U dětí je nárůst nošení helem od roku 2004 o sto devadesát tři procenta, tam je to samozřejmě dané i rodiči, kteří chtějí, aby jejich děti nosily přilby. A u dospělých je za ty čtyři roky nárůst o celých pět set procent, což mi připadá být úžasné,“ uzavřela Popelová.

Pro malé cyklisty se už v dnešní době helma stává prakticky automatickou součástí. „Přilbu musíme nosit, když jedeme na kole, abychom si nerozbili hlavu. Já přilbu nosím už dlouho, asi od té doby, co jsem se naučila jezdit na kole. Občas ji taky zapomenu,“ pokrčila rameny s šibalským úsměvem devítiletá Kateřina Jašková.