Videa spolu zjevně obsahově souvisí. Na prvním muž v čepici a plnovousem natáčí sebe a zvíře za sebou a tvrdí, že jde o vlka, který není plachý. Muž kouří a mluví nahlas a zvíře si ho nevšímá a svou kořist nechrání. Dokonce se ho měl vlk prý i dotknout. Na druhém je zvíře natáčeno z auta a komentuje ho zřejmě stejný hlas. V obou případech se zvíře chová domestikovaně. Autor přitom chce vzbudit dojem, že vlk vůbec není plachý a může být nebezpečný. Jeho ale nijak neohrožuje.

Vlk si k fotopasti nad ránem došel na vývrh z divokého prasete.
Vlk z fotografie je možná obětí nehody

Odborníci z NP Šumava nedokáží z nekvalitního videa určit, zda jde o vlka nebo vlčáka. I v realitě jsou si velmi podobní. Ale chování podle nich vlkovi v žádném případě neodpovídá. „Divoký vlk je stále ostražitý a plachý. Rozhodně by se nenechal takto natáčet,“ řekl zoolog správy parku Jan Mokrý. Server Manipulatoři.cz, který se snaží vyvracet fámy, uvádí, že jde jednoznačně o vlčáka a video je podle něj hoaxem. Autorem videa má být podle tohoto serveru uživatel profilu Milan Chmelík.

Vlk sražený na Kaplicku.
Podařilo se dohledat tělo vlka, kterého na Kaplicku srazilo auto

Že jde o fámu potvrzují i komentáře na facebookových stránkách Deníku. „Další kravina na obzoru,“ uvedla například uživatelka profilu Jaroslava Kasalová.

Naší redakci kontaktoval myslivec z Libereckého kraje, který si nepřál být jmenován, ale má spolehlivé informace o tom, že video bylo natočeno na Českoplipsku, kde se vlci také vyskytují.

Tyto krásné vlky najdete v návštěvnickém centru národního parku v Srní. Žijí tu v uzavřeném výběhu. Spatřit vlka žijícího volně je velkou vzácností.
Osídlení vlků na jihu Čech je trvalé. Je třeba si na ně zvyknout

Podobný hoax řešila správa šumavského parku i před rokem. Šlo o fotografii s vlky, u které se ukázalo, že byla pořízena v Americe. Facebook je podobných lží bohužel plný.