„Výskyt těchto onemocnění je výrazně vyšší, a to ve všech věkových kategoriích,“ potvrdila praktická lékařka MUDr. Zdeňka Dolejší z polikliniky na českobudějovickém sídlišti Vltava. „Jsou to záněty horních i dolních cest dýchacích a komplikace – záněty dutin a středního ucha,“ upřesnila Dolejší s tím, že nárůst zaznamenávají hlavně v posledních čtrnácti dnech.


Podle údajů jihočeských hygieniků k překročení prahu zvýšeného výskytu akutních respiračních infekcí na území jižních Čech v posledních třech týdnech nedošlo. „Jako obvykle je nemocnost nejvyšší ve skupině předškolních dětí, kde mohl pozornost vzbudit poměrně vysoký mezitýdenní nárůst nemocnosti,“ uvedl MUDr. Jan Augustin, vedoucí oddělení epidemiologických informací a řízení očkování Krajské hygienické stanice Jihočeského kraje.

Očkování chrání jen před chřipkou

„Celkově však hodnotíme výskyt akutních respiračních onemocnění jako odpovídající nastupujícímu podzimu, i když stoupající trend započal ve srovnání s předcházejícími léty o dva až tři týdny dříve,“ dodal Augustin.


„Bolí mě hlava, škrábe v krku, teče mi z nosu, ale doktorka mi řekla, že chřipka to není,“ řekl nám v čekárně ordinace Václav Mráz a dodal, že jakmile mu bude líp, chystá se na očkování proti chřipce.


„Teď je očkování aktuální,“ řekla MUDr. Ludmila Sattranová z Očkovacího centra českobudějovického zdravotního ústavu. „Očkování chrání jen před schvacujícím onemocněním způsobeným virem chřipky,“ dodala Sattranová s tím, že chřipka se projevuje bolestí hlavy, svalů, kloubů, velkou únavou až schváceností, teplotou a i zánětem spojivek, nejsou u ní však rýma či bolest v krku. Nemocný také potřebuje delší čas na rekonvalescenci.