Asi málokdo tehdy tušil, že v roce 2018, po šedesáti letech služby, mimo jiné třeba i v Africe, se letadlo typu Douglas DC-6B objeví při cvičném letu v úterý 3. dubna nad Boršovem u Českých Budějovic.

Podle boršovského starosty Jana Zemana si obyvatelé obce všimli před polednem dopravního stroje, letícího poměrně nízko nad vesnicí. Po dotazu na nedaleké letiště v Plané starosta zjistil, že se jedná o trénink letky Red Bull. „Red Bull trénoval v Plané už před třemi, čtyřmi lety. To tady byla vojenská letadla ze druhé světové války,“ zmínil Jan Zeman a připojil, že byl k vidění třeba bombardér B-25J „Mitchell“. S přelety v nízké výšce ale mají boršovští i jiné zkušenosti. Třeba při pietních akcích na počest pilotů USA sestřelených u obce. Letos jsou pozvané Gripeny.

Podle mluvčí Jihočeského letiště České Budějovice (JLČB) Martiny Vodičkové byl Douglas včera v regionu na cvičné akci. Trénovalo se například přiblížení k dráze, dotknutí podvozkem a opětovný vzlet bez přistání. „Naše letiště má dostatečné parametry a poskytuje velmi kvalitní služby,“ zmínila k návštěvě Martina Vodičková. Obdobná akce vyjde na jihu Čech také levněji, než třeba v Rakousku, kde je stroj registrován.

Doglas, který byl v úterý v jižních Čechách, objevil Sigi Angerer z týmu pilotů Red Bull v Africe v roce 2000. Letoun po zakoupení absolvoval cestu do Evropy se čtyřmi mezipřistáními ale bez komplikací. Někdejší lesk však vrátily stroji až čtyři roky oprav. Rozpětí křídel je 35,8 m, max. rychlost 550 km/h.