V těchto dnech daly Ředitelství silnic a dálnic ČR (ŘSD) a Jihočeský kraj do užívání řidičům několik nových staveb, které souvisejí s budováním dálnice D3 u Českých Budějovic.

Mimo jiné tak byla obnovena spojnice mezi Srubcem a Mladým, která u Složiště dostala zcela novou podobu kapacitního čtyřpruhu. V příštích letech má totiž tato nová silnice sloužit jako spojka mezi budějovickou zanádražní komunikací v Mladém a dálničním sjezdem Pohůrka. Směrem ke Srubci pak od dálnice vyroste obchvat Srubce. Ten zároveň napojí na dálnici Ledenickou ulici.

Zoologická zahrada na Hluboké je kvůli přívalům sněhu zavřená.
Zoo Hluboká se vzpamatovává z kalamity. Znovu ji otevřou v pátek 8. prosince

Zmíněný čtyřpruh u Mladého byl hotov už několik měsíců. Stejně jako zanádražní komunikace. „Zanádražní komunikace v této části je zcela dokončena a zkolaudována. Její realizace byla koordinována s dostavbou dálničního obchvatu, který bohužel nabral velké zpoždění,“ uvedla pro Českobudějovický deník tisková mluvčí krajského úřadu Hana Brožková s tím, že v budoucnu všechny komunikace v lokalitě vytvoří provázaný celek. V posledních týdnech Jihočeský kraj s ŘSD pracovaly na alespoň provizorním napojení místní komunikace od Srubce na dálniční okružní křižovatku. Díky tomu se nyní dá projet nad vznikající dálnicí od Srubce (od Ledenické) na Mladé a využije se tak i nový čtyřpruh.

Pro obchvat Srubce bylo na jaře 2023 požádáno o vydání územního rozhodnutí, po veřejném projednání v květnu však byla vznesena námitka podjatosti krajského úřadu. Tato námitka byla zamítnuta ministerstvem pro místní rozvoj a v rozkladovém řízení ministrem pro místní rozvoj v září. Nyní pokračuje územní řízení. Územní rozhodnutí by mohlo být vydáno do konce roku.

Oblíbená akce Českobudějovického adventu, Přílet anděla 2023.
Andělů letos přilétlo do Českých Budějovic na náměstí celkem šest

Podle Adama Kolouška z tiskového oddělení ŘSD už začal sloužit řidičům také nový kruhový nadjezd nad dálnicí na Novohradské ulici na výpadovce na Trhové Sviny. Ten je zároveň okružní křižovatkou, kde se s Novohradskou stýkají silnice od Vidova a Starých Hodějovic. Původně měl být z Novohradské sjezd na dálnici, ale protože by nebyl dostatečný odstup od mimoúrovňové křižovatky Pohůrka, nedostal sjezd z Novohradské výjimku.

Už minulý týden také, jak již Deník informoval, začali řidiči jezdit v původní trase Ledenické, a ne po provizorním bypassu v místě stavby tunelu Pohůrka.