Budějovičtí radní měli tento týden na stole první analýzu parkování v historické části města a na Pražském předměstí, kam by se měla rozšířit placená parkovací zóna. Tento nepopulární krok ale neodsouhlasili a zadali studii k dopracování. „Chceme zjistit další možnosti rozšíření parkovacích zón, vyčíslení potřebných rezidentních míst, parkování na záchytných parkovištích 
a parkování nákladních aut," vyjmenoval náměstek primátora Kamil Calta detaily, o něž má být analýza doplněna.

Firma, která studii zpracovává, ji má dopracovat do konce října. Pak budou podle Kamila Calty radní o možnostech parkování ve městě dále diskutovat. Kdy by tedy mělo k nepopulárnímu rozšíření parkovacích zón dojít, není určeno. Návrhy dalších placených stání nesou budějovičtí obyvatelé s velkou nelibostí.

„Po městě jezdím hodně 
a v centru parkuji také dost. Rozšíření placené parkovací zóny mi přijde jako nesmysl. Vadí mi to," říká Martin Božka z Českých Budějovic. On stejně jako mnozí další parkovné v historickém centru města chápe a výše poplatků se mu zdají adekvátní, nesouhlasí ale s tím, aby se platilo 
i v dalších ulicích. „Když někdo chce zaparkovat dál od centra a zbytek chce dojít pěšky, tak prosím, ale proč by za to měl platit? Jsem zásadně proti," razantně odmítá Martin Božka.

Ze současné analýzy parkování vyplývá, že na Pražském předměstí jsou přes den parkovací místa naplněna ze 108 procent, tudíž mnozí řidiči stojí i na místech, která k tomu nejsou určena. Najít místo k stání mají problém ale hlavně lidé, kteří tu bydlí. Jejich potíže by mohly vyřešit rezidentní parkovací karty, které by si museli obyvatelé uhradit. Placená zóna by pak vytlačila z jejich území řidiče, kteří dojíždějí do Budějovic za prací z okolních obcí. Bude-li toto opatření fungovat, má ukázat výše zmiňovaná studie.

Pomoci by možná mohl plánovaný parkovací dům naproti věznici. Pro ten se připravují podklady pro stavební povolení.