Děvět procent dětských úrazů se podle zdravotnických studií stane na hřištích. Jedná se po domácnostech a škole o třetí nejčastější místo, kde se děti poraní. K vylepšení dětských a sportovních hřišť se proto rozhodla přispět i Nadace ČEZ.

„V jižních Čechách již nadace podpořila dvacet čtyři hřišť. V současnosti se staví pět hřišť, ostatní již slouží veřejnosti,“ uvedla ve čtvrtek pro Deník Lucie Speratová, ředitelka nadace. Příspěvek na zmíněná hřiště přesáhl sumu 28 milionů korun.

Oblázky

S finanční spoluúčastí nadace vznikají tak zvaná Oranžová hřiště s nově upravenými herními prvky nebo dopadovou plochou, kterou tvoří například oblázky. Odpovídá to přísnějším normám, v nichž se odráží statistika úrazů.

Podle statistik je s těžkým zraněním ze hřiště každý rok hospitalizováno průměrně 2700 dětí.

Nejčastější jsou zranění na hlavě, zejména u mladších dětí. Těchto úrazů je přes 44 %. Druhou nejčastěji poraněnou částí těla jsou ruce, a to 25 % případů ze všech zranění na hřištích.

Obecně je nejčastější příčinou úrazu na hřištích pád na tvrdou podkladovou plochu – beton, asfalt nebo udusanou hlínu.

„Nové normy pro dětská hřiště platí od roku 1999,“ připomněla Lucie Speratová s tím, že mnoho obcí stálo kvůli přísnějším normám před rozhodnutím, zda hřiště vůbec nezrušit. V obecních pokladnách totiž chyběly potřebné prostředky na modernizaci. S pomocí nadace už v celé České republice vyrostlo 144 bezpečných dětských a sportovních hřišť. Podle Speratové bude nadace podporovat dětská hřiště i nadále. „Dokud bude zájem,“ řekla Speratová na adresu rozdělování financí mezi obce.

„Necháváme zcela na žadatelích, jestli budou herní prvky celodřevěné či jiné nebo kde dětské hřiště bude. Jednotící prvek je pouze informační cedule, že hřiště vzniklo s podporou Nadace ČEZ,“ poznamenala Speratová.

O peníze mohou na hřiště žádat malé obce i velká města a například v Prachaticích už mají díky nadaci i bezbariérové hřiště přístupné i vozíčkářům.

Oranžová hřiště, která vznikla s podporou ČEZu, slouží například v Českých Budějovicích, Dačicích, Dřítni, Ledenicích nebo Týně nad Vltavou. V Ledenicích mají jedno ze sportovních hřišť, která také nadace podporuje. „Celý areál softbalového hřiště stál čtyři miliony korun,“ uvedla prezidentka ledenického softbalového klubu Hana Korčáková. Nadace přispěla částkou 700 000 korun.

Pozemní práce a podobné úpravy hradila obec. Další dotace byly z evropských fondů a od Jaderné elektrárny Temelín. „Z dotací jsme získali dva miliony, zbytek platila obec,“ dodala Korčáková. Víceúčelový areál slouží od loňska i fotbalistům a letos byl technicky dovybaven – například světelnou tabulí. Koncem měsíce bude dokonce hostit i ME juniorů v softbalu.

Nadace ČEZ a temelínská elektrárna však nepodporují pouze sport, ale třeba i zdravotnictví nebo školství. „Vybavili jsme například dvě učebny elektrotechniky na Střední průmyslové škole elektrotechnické v Českých Budějovicích,“ uvedl ředitel útvaru komunikace JE Temelín Pavel Foltýn. V tuto sobotu například nadace chystá program, který začne v Českých Budějovicích na Střeleckém ostrově v 9 hodin a nabídne setkání s Josefem Zimovčákem nebo Jaroslavem Pouzarem. Pokračovat se bude po přejezdu na kolech ve sportovním areálu v Hluboké nad Vltavou od 12 do 15 hodin.