Jedním z nich byl osmnáctiletý violoncellista Jakub Vostoupal z Českých Budějovic. V roce 2013 zaznamenal řadu úspěchů na krajské i celostátní úrovni. „Ocenění mi zřejmě vyneslo první místo na celostátní soutěži, kde jsem hrál v klavírním triu," pousmál se a naoko si postěžoval, že když je v tělese jeden klavír, hned se mu říká klavírní. Vítězství sbíral i v okresních a krajských kolech stejné soutěže. Na violoncello hraje od roku 2002. „Začínal jsem na ZUŠ Bohuslava Jeremiáše u pana Marka Babky, u kterého jsem vlastně doteď," vysvětlil osmnáctiletý talent, který by se rád věnoval hudbě i v budoucnu. „Nepřemýšlím přímo o tom, že bych se stal virtuózem nebo úplným profesionálem, ale hudba mě baví a mám ji rád, nerad bych se toho vzdával," objasnil.

Aby se tak stalo, musí cvičit. Zatím trénuje hodinu denně. „Nemůžu víc, protože mám lehce oddělané ruce. Takže je to tak pět hodin týdně cvičení," spočítal a dodal, že to je na jeho úroveň velmi málo. Mladý hudebník prošel zajímavým vývojem hudebního vkusu, který ovlivnila i hudba, kterou on sám hraje. „Byl jsem ve stádiu, kdy se mi vůbec nelíbilo to, co hraji, tak jsem začal poslouchat metal. A teď poslouchám vážnou hudbu i metal, přidám si k tomu zalíbení v poslouchání soundtracků z oblíbených filmů," uzavřel Jakub Vostoupal.

Pro patnáctiletou Evu Pardamcovou, která hraje na klavír od sedmi let, je hudba především koníčkem, kterým dělá radost sobě i lidem okolo sebe. Rodiče chtěli, aby malá Eva hrála na housle, ta se však zakoukala do klavíru. Za to, že jí ho koupili, je rodičům dodnes vděčná. „Možná to bylo tím, že já jsem byla malá a klavír mi připadal hrozně veliký," usmála se Eva Pardamcová, která nejraději hraje rockové písničky od skupiny Queen. „Rock a pop hraji ráda. Raději než ty, které mám do hudebky nebo na koncerty. Tam pak hraji z listu. Paní učitelka se vždycky rozčiluje," dodala s úsměvem.

V budoucnu by ji lákalo studium psychologie. „Nechci mít hudbu jako povinnost," uzavřela.

Pětice oceněných hudebníků

Anna Buriová (12 let)  housle
Tereza Kahudová (13 let)  housle, klavír
Barbora Kubíková (15 let)  kytara
Eva Pardamcová (15 let)  klavír
Jakub Vostoupal (18 let)  violoncello