Neopatrnost nebo spíše hazard měly velkou přehlídku v minulých týdnech u opravované budovy vlakového nádraží v Českých Budějovicích. K opravě objektu nádraží, kterou provádí Správa železnic, se přidalo koncem října město s opravou chodníku před nádražím. Byl ve špatném stavu, který odpovídal mnoha měsícům pohybů stavebních strojů a různých stavebních prací v blízkosti nádraží.
Kromě předláždění prostoru před nádražím byla v plánu také výměna přístřešku MHD, osazení nových laviček nebo odpadkových košů. Jenže práce na nové dlažbě znamenaly uzavření chodníku a pěší byli přesměrování na obchozí trasu po protější straně Nádražní ulice, jak už dříve Deník informoval.
Zacházku odmítli
Bohužel ne všichni chodci byli ochotni absolvovat zacházku a často tak bylo vidět ženy i muže různého věku, jak se podél pletiva ohraničujícího chodník pletou ve frekventované vozovce a ohrožují nejen sebe, ale i ostatní účastníky provozu. Podle tiskové mluvčí Městské policie České Budějovice Věry Školkové tak riskovali chodci zdraví a v místě proto dohlížely pravidelně na situaci hlídky městské policie. A strážníci upozorňovali chodce na nutnost dodržovat dopravní značení. Nakonec zde hlídala i Policie České republiky.
I tak ale docházelo třeba při příjezdu nočních rychlíků od Prahy k nebezpečným situacím, kdy na semaforu přechodu od nádraží směrem k Mercury svítila chodcům červená, auta přijíždějí od Mánesovy ulice povolenou rychlostí 50 kilometrů v hodině měla zelenou, a přesto se našli chodci, kteří vstoupili do vozovky přímo před vozidla a vydali se na druhou stranu. Při nedovolené cestě kolem plotu samozřejmě nevěděli, jaký signál je aktuálně na semaforech…
Chodník je zpátky
Naštěstí už v těchto dnech pokročily práce na opravě chodníků tak daleko, že lze procházet po nově položené dlažbě. Je tedy možné před celou opravovanou budovou nádraží jít bezpečně. Úplně by práce na chodnících měly podle tiskové mluvčí magistrátu Jitky Welzlové skončit do 4. prosince.
Problémy s pohybem chodců kolem nádraží ale oživily dřívější debatu o podchodech pod Nádražní ulicí. Podchody jsou nyní zavřené kvůli špatnému stavu. V nejbližších týdnech se má rozhodnout o tom, jestli budou zrekonstruovány přibližně za 80 milionů korun nebo zhruba za polovinu zalité betonem.
Samotná rekonstrukce nádražní budovy má skončit letos. „Práce na fasádě budovy a v prostorách pro veřejnost dokončíme do konce roku. K samotnému slavnostnímu otevření dojde během ledna 2024,“ uvedla pro Deník už dříve k postupu rekonstrukce Nela Eberl Friebová, tisková mluvčí Správy železnic.