Jakkoli nedůvěryhodně se takový pokrm může jevit, na rozdíl od často deklarovaného sýra by byl jeho název v některých případech pravdivý.

Kontrola jídel

Pokrmy ze sýra zkoumali v říjnu ve dvaadvaceti jihočeských restauracích a pizzeriích hygienici krajské hygienické stanice (KHS). Ve dvou z těchto provozoven dostávali hosté na talíři prokazatelně náhražku místo skutečného sýra.


„Přestože náhražky zdraví spotřebitelů neohrožují a bývají dokonce z dietního hlediska plusem, mohou ovlivnit vlastnosti pokrmu. Analogy sýrů bývají méně roztékavé, někdy i chuťově odlišné a v neposlední řadě levnější než sýry pravé,“ vysvětluje vedoucí odboru hygieny výživy a předmětů běžného užívání KHS Dagmar Smitková.

Zatím bez pokut

Kontrolní akci v rámci cíleného zdravotního dozoru odstartovaly připomínky konzumentů takových jídel.
„Provozovatelé, kteří náhražky za sýr zaměnili, přijali okamžitě opatření k nápravě. Zatím jsme je na prohřešek pouze upozornili, mohou ale přijít i pokuty,“ varuje Smitková.


Správně by se host měl v jídelním lístku dočíst, co přesně dostane k jídlu. „Pizzu s analogem bych si určitě nedal, to musí být pěkný hnus,“ smál se Martin Skalický, jeden z častých hostů pizzerií. Podle Smitkové jsou ale přípustné i speciální názvy náhražek, jako například bloček ke smažení, dvorecký eidam apod.


Podle hygieniků jsou v obelhávání zákazníka provozovatelé restaurací mnohdy i nevinně. „Mate je již fakt, že prodejci nedodržují zásadu nabízet náhražky odděleně od pravých mléčných výrobků,“ podotýká Smitková.


Doporučuje proto zkoumat složení výrobku, varováním by jim měl být obsažený rostlinný tuk, který nemá v opravdovém sýru co dělat.