Byty a nebytové prostory spravuje pro českobudějovickou radnici Správa domů, s. r. o. Nyní pod její křídla spadá 1871 bytů, drtivá většina patří do I. a II. kategorie. „Současný měsíční předpis nájemného činí celkem přes dva miliony korun,“ uvedla včera tisková mluvčí magistrátu Jitka Welzlová.


Zvyšování regulovaného nájemného umožnil v roce 2006 nový zákon. Ten má dát šanci majitelům nemovitostí, aby srovnali rozdíl mezi regulovaným a tržním nájemným. Nízké nájemné, vybírané podle starších zákonných ustanovení, nedosahovalo podle majitelů nemovitostí ani výše nutných nákladů na údržbu a opravy.


V minulém roce zvedlo město regulované nájmy zhruba o dvacet až čtyřicet procent. I letos vzrostou ceny o desítky procent. Nejvíce u bytů IV. kategorie, kde se nyní platí 12,18 koruny za metr čtvereční za měsíc a nová cena bude 19,23 koruny. V bytech I. kategorie se platí 24,11 koruny a tato částka se zvedne od 1. ledna 2008 na 31,42 koruny za metr čtvereční za měsíc.


„Většina bytů ve městě je v soukromých rukou nebo v družstevním vlastnictví. A v těchto bytech se platí o mnoho vyšší nájemné, než v městských bytech,“ konstatoval včera ke zvyšování nájemného v části městských bytů realitní makléř Daniel Horák.


Také samotná radnice už v posledních letech uzavírá smlouvy většinou podle tržních podmínek. Ale pořád například bude respektovat smlouvy, uzavřené dříve na dobu neurčitou s nájemníky v bytech s pečovatelskou službou.


„To jsou tak zvané byty zvláštního určení,“ zmínila tisková mluvčí magistrátu. Celkem jich má magistrát 368. Zde by mělo zůstat nájemné pro starší smlouvy na dobu neurčitou na úrovni 20,35 korun za metr čtvereční za měsíc. Pouze pro nové smlouvy by měla platit cena 31,42 korun za metr čtvereční za měsíc.


Obdobné kroky, jako českobudějovický magistrát, připravují i další města a obce.