Podle statistického úřadu činila loni inflace 15,1 procenta. Pro správu domů to podle náměstka primátorky Tomáše Bouzka znamená, že by se tento fakt mohl promítnout do sjednaných inflačních doložek a o uvedené procento navýšit veškeré nájmy. „Touto cestou ale nepůjdeme, protože už i tak je finanční zátěž na lidi dost vysoká,“ vysvětluje Bouzek s tím, že se v městských bytech se smlouvou na dobu určitou nájem navyšovat vůbec nebude.

Výjimkou jsou pouze dotační byty se sníženým nájemným v Loucké ulici. „Inflace se dotkne pouze nájemců bytů se smlouvou na dobu neurčitou, kde je hladina nájemného významně nižší. A o pouhé tři procenta se zvýší nájemné u nebytových prostor ve vlastnictví města,“ dodává náměstek.

Zdražování přijde v dubnu

Nájemné se bude zvyšovat o inflaci od 1. dubna pouze u smluv na dobu neurčitou a bytů v Loucké 10-14 se sníženým nájemným. „U bytů s nájmem na dobu určitou se ale nenavýší, s výjimkou bytů v Loucké. Nájemné u smluv sjednaných na dobu určitou bylo stanoveno na základě znaleckého posudku z roku 2018, kdy byla základní výše stanovena na 75 procent z ceny posudku. Konkrétní výše samozřejmě závisí na lokalitě a velikosti bytu,“ vysvětluje Bouzek, který má v gesci majetek, památkovou péči, veřejné zakázky, správu domů a lesy a rybníky města.

Od roku 2018 podle jeho slov došlo k razantnímu růstu nájemného v soukromé sféře. Aktuální nájemné v městských bytech se tak pohybuje hluboko pod úrovní tržního nájemného. „U dob určitých je v průměru zhruba o 40 procent nižší než obvyklé a u dob neurčitých je jeho propad ještě významnější. Proto se snažíme neodůvodněné rozdíly odstranit,“ dodává.

Náměstí T. G. Masaryka s kašnou a vysazenými lipami, rok 1920.
Takhle vypadaly Budějce. Zalistujte si s námi ve starých albech města

Město se tak vzdá celkem částky kolem 816 tisíc korun měsíčně. Navýšení nájemného o inflaci se týká 730 bytů s nájmem na dobu neurčitou plus 100 bytů se sníženým nájemným na dobu určitou na Loucké. Činí celkem 428 419 korun za měsíc.

Vyrovnávají historické rozdíly

„Navýšení nájemného o inflaci u smluv sjednaných na dobu neurčitou je realizováno každoročně. Cílem je postupně se přiblížit nájemnému u smluv sjednaných na dobu určitou. Rozdíl vznikl historicky a vzhledem k respektování smluvních závazků nelze řešit jednorázově,“ naznačuje dále.

Finanční prostředky získané navýšením nájemného budou využity do oprav či investic bytového fondu města.

Alšova jihočeská galerie slaví 70. výročí. Připravuje novou stálou expozici v Budějovicích i setkání s filmovým Vetřelcem.
Alšova jihočeská galerie má sedmdesát. Výročí oslaví s Vetřelcem

Dobrou zprávou je, že samospráva připravuje výstavbu nových bytů. „Konkrétně v areálu bývalých kasáren v ulici Evžena Rošického ve Čtyřech Dvorech. Prodeje bytů v rámci bytového fondu města nejsou realizovány,“ uzavřel Tomáš Bouzek.