V Budějovicích kontroly nákladních aut, na kterých spolupracuje dopravní i cizinecké policie s pracovníky Centra služeb pro silniční dopravu, vídáme nejčastěji na velkém parkovišti u Výstaviště. Kontrolovalo se tu i v pátek třináctého v rámci akce, kterou vyhlásilo ve spolupráci s policií Ministerstvo dopravy.

„Jsme bez pokuty,“ radoval se Vladimír Trna, řidič, který jezdí pro Lesy a rybníky města Českých Budějovic. „Váhy v pořádku, doklady v pořádku. Kontrolují nás hodně. Za tento rok jsme byli zkontrolovaní čtyřikrát,“ dodává řidič náklaďáku, který vezl dřevo.

„Používáme tu speciální váhu, která zváží jednotlivé nápravy. Naměřené hodnoty se sečtou a zjistí se tak, jestli není vozidlo přetížené. Ať už vědomě či nevědomě, řidiči svá auta přetížená mívají. Od rána jsme zachytili už několik nevyhovujících aut. Ta pak ničí povrch, ale i podklad vozovek všech typů,“ vysvětlil policejní mluvčí Milan Bajcura.

Kontrolám nákladních aut pomáhá i tzv. Schengenbus. Je to zvláštní policejní vozidlo vybavené tak, aby jeho obsluha dokázala zkontrolovat pravost veškerých zahraničních dokladů. „I když je naše speciální vozidlo v provozu relativně krátkou dobu, zachytili jsme už několik falšovaných dokladů. Auto je schopné jezdit i v terénu a má nezávislý zdroj energie, umožňuje nám tak kontrolovat doklady na odlehlých parkovištích nebo i na stavbách,“ vysvětlil policista Jiří Vochozka.

Až trestného činu se mohou dopustit řidiči nebo majitelé nákladních aut, kteří se snaží zfalšovat údaje na dokladech. Někteří se prý chtějí obejít povinnost pravidelných přestávek tím, že mají dvě karty řidiče, jednu napsanou na svoje jméno a jednu na jméno někoho jiného. „Pamatuji si případ, kdy jednoho polského řidiče policisté vzali po takové kontrole dokonce i do vazby,“ řekl Miroslav Mašek, referent Centra služeb pro silniční dopravu.