Od rána až do pozdního večera neuvěřitelně plná parkoviště jak v centru města, tak u obchodních domů, téměř z každé tašky čouhá kousek jehličí, jmelí, balicí papír či rovnou úhledně zabalený dárek.

Shon, stres, na druhé straně smích zákazníků i personálu menších obchodů, pohoda u stánků s punčem nebo na ledové ploše pod Černou věží. Tak vypadal víkend v Českých Budějovicích, kde se to jen hemžilo lidmi, kteří se vydali na předvánoční nákupy.

„Celý den tu proudí davy,“ komentuje v sobotu večer dění v pasáži Globusu prodavačka v obchodě s koberci. Dobře ví, že spousta dětí najde pod stromečkem třeba obrovské textilní člověče nezlob se.

Ve specializovaném obchodě mezi stojany se spodním prádlem člověk nestačí žasnout nad elánem, se kterým se jej ujímají dvě ženy. To nejsou po celém dni, kdy se v kabinkách střídá jeden Ježíšek za druhým, otrávené? „To tak nesmíte brát,“ usmívají se obě ověšené zbožím, které by zákazníci za závěsem kabinky mohlo padnout.

O tom, že lidé nemají potíže vybrat pro své blízké ten pravý dárek a ani sváteční tabule nebude v domácnostech Jihočechů chudá, svědčí až po okraj plné nákupní vozíky. „Je pro syna, ale asi si bude hrát i tatínek,“ ukazuje na krabici s velkým terénním autem, která trůní na pořádné haldě potravin, mladý muž.

„Je to děs,“ vrčí naopak Jana Musilová, která přijela na nákupy z Prachaticka. „Lidí na prasknutí obchoďáku, nebylo tam k hnutí. Ona je sice krize, ale lidi dělají, jak kdyby už zítra všechny krámy zavíraly. Nervózní lidi vám berou věci pomalu z rukou, strkají do sebe a vůbec se chovají neurvale, košíkem klidně zabijou dítě, protože čumí po laciných ponožkách,“ rozčiluje se mladá maminka.