HANA SVÍTILOVÁ

„Neodolala jsem nabídce nákupu na splátky v oddělení elektro. Firma Home Credit mě ale odmítla s tím, že nesplňuji interní kritéria. Nikde nemám dluhy, o to více se mně dotklo, že mi firma odmítla vysvětlit důvod svého postoje,“ vypráví svůj zážitek paní Jana z vesničky nedaleko Českých Budějovic.


„U každého žadatele důkladně prověřujeme jeho schopnost splácet. Nemáme důvod neuzavřít smlouvu s klientem neopodstatněně, obvykle je to proto, že existuje pravděpodobnost, že by klient nebyl schopen v budoucnu dostát svým závazkům,“ vysvětluje tisková mluvčí společnosti Olga Mužíková.
Na nutnost důkladného zvážení, zda je úvěr vhodným řešením, poukazuje společně s psychology. Ti mají s lidmi, kteří se později pod tíhou splátek psychicky zhroutí, nejednu zkušenost. „Je to neskutečné trápení, ze kterého se těžko dostává ven,“ varují.

Půjčit si na Ježíška dnes není žádnou výjimkou. Obchodníci zaznamenávají obzvlášť před Vánoci mimořádný nárůst popularity splátkového prodeje.
Počet zákazníků, kteří letos v porovnání s rokem 2006 využijí splátek, naroste podle odhadů o dvacet procent,“ předpokládá mluvčí Tesco Stores ČR Jana Matoušková. „Největší zájem je o splátkový prodej LCD televizí,“ říká Tereza Kvasničková z marketingového oddělení Teska. „Lidé si pořizují na splátky i myčky, pračky, lednice a mikrovlnky, sportovní vybavení nebo hračky,“ vyjmenovává.


Takový nákup se ale nemusí úplně každému vyplatit. „Bohužel někteří nedomýšlejí, jestli jsou schopni půjčky splácet, vidí jen okamžitý prospěch s dostávají se pak do těžké situace. Někteří jenom špatně spí, jiní utíkají až k sebevražedným úvahám,“ líčí případy ze své praxe českobudějovický psycholog Rostislav Nesnídal.


„Asi jsem naletěl klamavé reklamě. Té, jak v ní říkají: „Neplaťte za předčasné splacení .“ Zaplatíte, a hodně. V úvěrové smlouvě, se dočtete, že je klient oprávněn splatit předčasnou spláku, ale je zároveň společnosti povinen uhradit poplatek za předčasné splacení úvěru ve výši osmi procent z pravidelné měsíční splátky,“ zoufá si další z našich čtenářů.


Olga Mužíková, mluvčí Home Creditu, ovšem upozorňuje, že ve zmiňované reklamě se mluví o telefonní půjčce, u té nulové poplatky platí. „Poplatek za předčasné splacení není účtován ani u žádných spotřebitelských úvěrů v obchodní síti. Musí se jednat o omyl či chybné informace,“ je přesvědčena a všem, komu nejsou pravidla poskytování a splácení úvěrů jasná, doporučuje kontaktovat bezplatnou linku.