Chodníky a silnice totiž pokryl namrzající déšť, který do rána stačil udělat na většině míst perfektní ledovku. Rozmar počasí samozřejmě s sebou přinesl komplikace.

„Za víkend jsme zde měli na sto sedmdesát ambulantně ošetřených pacientů a dvacet příjmů. A dnes je už úplně plná čekárna na ambulanci,“ uvedl včera tiskový mluvčí Nemocnice České Budějovice Jan Dušek. „Tato čísla znamenají zvýšený počet ošetřených, a to pochopitelně kvůli počasí,“ doplnil Dušek ke špatnému stavu chodníků a cest.

„Málem jsem sebou v neděli také sekl. Raději jsem nechal auto doma a šel pěšky. Ale zase námraza krásně vyčistila silnice ve městě od aut,“ podotkl k počasí dvaadvacetiletý student Viktor Anděl.

Vzhledem ke včerejšímu vydatnějšímu dešti meteorologové varují obyvatele regionu před další várkou ledovky.

„Pršet už sice prakticky přestane, ale odpoledne, večer a hlavně v noci z pondělí na úterý se ve všech polohách bude tvořit námraza. Protože teploty půjdou postupně pod nula stupňů Celsia,“ upozornil včera na možná nebezpečí Jaroslav Hüntermüller z českobudějovické pobočky Českého hydrometeorologického ústavu.

Na silnicích kupodivu nezanechala ledovka žádné větší následky. Dopravní policie totiž nezaznamenala zvýšené počty bouraček a nehod.

Ledové silnice tentokrát motoristy nepřekvapily

Pondělní ranní a nedělní námraza v Českých Budějovicích a okolí poslala do nemocniční ambulance desítky pacientů.

Ti, co sedli za volant, na tom byli lépe než ti, co se rozhodli jít pěšky. Dopravních nehod totiž policisté až zase tolik, v souvislosti s namrzlými cestami, řešit nemuseli.

Jen lehká zranění

„I přes nepříznivé povětrnostní podnímky se nejednalo o navýšení počtu dopravních nehod,“ uvedla včera k víkendové situaci na silnicích okresní policejní mluvčí Regina Tupá. „Řidiči byli obezřetní,“ pochválila mluvčí šoféry za volanty.

Za celý uplynulý víkend řešili policisté dvacet dopravních nehod, při kterých se jen lehce zranili čtyři lidé.

„V pátek se jednalo o šest dopravních nehod s jedním lehkým zraněním. Zde byla škoda vyčíslena celkem na dvě stě čtyřicet sedm tisíc korun. V sobotu a v neděli bylo shodně nehod osm,“ vypočítala Tupá s tím, že nejčastější příčinou víkendových bouraček bylo nedání přednosti, nepřiměřená rychlost či nesprávný způsob jízdy.

V pondělí hned zrána byla situace na silnicích mnohem lepší než koncem víkendu. Meteorologové ale varují, že přes noc mokré silnice zase namrznou. Od úterního odpoledne už bude situace ale mnohem lepší.