Našel totiž více než tři a půl tisíce let staré měděné kusy, které odborníci nazývají žebry a jedná se o jeden z největších názeů v historii České republiky. Pravěké artefakty jsou hlavně jedinečné svým kovovým složením, které zatím nemá v Evropě obdoby, a také zachovalým místem uložení.

„Někteří lidé nic podobného nenalezlnou celý život, Ladislav Sokol měl to štěstí a poklad objevil,“ uvedl včera starosta Týna nad Vltavou Karel Hájek. „Velice si cením toho, že nálezce poklad odevzdal Týnu nad Vltavou a že si jej nenechal jen pro sebe. A proto mohou být žebra vystavena v městském muzeu,“ dodal první muž radnice. „Pan Sokol je vzorem pro ostatní, protože mu nejde jen o osobní prospěch, ale o to, aby přispěl k poznání našeho regionu, a za to mu děkuji,“ uzavřel.

Sedmdesát čtyři kusů žeber

Unikát ležel celá tisíciletí v lese nedaleko města zhruba ve třiceti centimetrech hloubky. Žebra přikrývala jen hlína a tři placaté kameny. Po zemí leželo sedmdesát čtyři žeber, které byli ještě převázány ve svazcích po pěti provázkem, který také pochází z doby bronzové.

„Tenkrát, když jsme před dvěma lety zachránili podobná žebra v Přídolí u Českého Krumlova, tak jsem si myslel, že dalších padeát let nic takového už nazažiji,“ podotkl včera k pokladu archeolog Ondřej Chvojka z Jihočeského muzea. „Je to mimořádný nález hned z několika důvodů. Je kompletní, druhá a neméně výjimečná věc je ta, že se ji podařilo zdokumentovat. Takto víme přesné místo nálezu, víme, jaký má vztah k artefaktům a ke krajině a podobně,“ doplnil archeolog Chvojka.

Co to bylo?

Archeologové mají už několik verzí, co tehdy v pravěku žebra vyrobená ze slitiny mědi a cínu představovala.

„Víme, že v této době jižní Čechy hráli velkou roli ve střední Evropě. Vedla tudy hlavní tepna, po které se vozily suroviny. Je třeba říci, že tato žebra plnila funkci snad jakéhosi směnného prostředku,“ vysvětlil Chvojka. „Můžeme z nich vidět, je to však pouze spekulace, formu tehdejších platidel. Jinak mohla sloužit jako polotovary, které obchodníci brali s sebou na cesty po celé Evropě,“ podotkl k tři a půl tisíce let strému nálezu.

Jeden z největších pokladů tohoto typu na území Česka teď čeká zakonzervování a další badatelské postupy. Pak uvidí žebra návštěvníci muzea v Týně nad Vltavou.

Rozhovor se šťastným nálezcem čtyřiasedmdesáti měděných artefaktů z doby bronzové a amatérskýcm archeologem Ladislavem Chvojkou přineseme zítra.