Se svými kolegy z firmy Čisticí stroje, s.r.o., totiž musí za úsvitu vyrazit do ulic a uklízet po bujarých silvestrovských oslavách.

„Tohle je rozhodně největší nepořádek, jaký jsem zatím viděla,“ komentuje krátce po osmé hodině ranní. V tu dobu již úklidová četa končí s prací v Krajinské ulici a začíná vymetat odpadky na hlavním náměstí Přemysla Otakara II.

Nejhorší jsou střepy

Během chvíle tu pracovníci naplní dvě velké popelnice lahvemi, kelímky, korkovými zátkami, obaly od nejrůznějších pochutin, zbytky ze zábavní pyrotechniky i nedopalky. Nejvíce je ale trápí střepy z rozbitých lahví.

„Rozletí se do všech stran a musíme je pečlivě vymetat. Když ale leží jen na silnici, tak je to ještě dobré, nejhorší je, když malinké střepy zapadnou třeba do mezer mezi dlažebními kostkami,“ vysvětluje Květa Kasperová.

Pracovníci firmy nepoužívají při úklidu centra krajského města žádné stroje. Vše musí vyčistit ručně, a tak jim likvidace následků silvestrovského veselí zabere téměř celý den.

„Naštěstí je celkem teplo. Práce v zimě je samozřejmě vždycky horší, už jen proto, že odpadky přimrzají, ale dokud není moc sněhu, dá se to zvládnout,“ dodává Květa Kasperová.

Ona sama strávila poslední večer minulého roku doma s vnoučaty. To, že musela hned následující sváteční den do zaměstnání, nijak dramaticky nebere. „Uklízet se musí každý den, svátky nesvátky, a my jsme rádi, že máme v dnešní těžké době alespoň tuhle práci, tak si nestěžujeme,“ uzavírá.