Třicet let rostl u chaty poblíž obce Slavče, teď bude ozdobou náměstí. Takový je osud patnáctimetrového smrku stříbrného, který se stal letošním vánočním stromem pro České Budějovice. Do města ho v pondělí kolem poledne přivezl tým osmi lidí.

Smrk darovala Milada Šímová a loučila se s ním docela těžce. „Mám ho moc ráda. Třicet let mi rostl u chaty a všichni ho obdivovali. Měl ale už obrovské kořeny, takže s tím začaly být technické problémy,” vysvětlila. Nyní je podle svých slov ráda, že strom může ještě takto posloužit a udělat radost dalším lidem.

Při převozu stromu do Budějovic pomáhalo osm lidí. Náročné bylo už samotné kácení. „Začali jsme pracovat v osm hodin, ale bylo to obtížné, protože smrk stál v zahradě a museli jsme využít i jeřáb,” popsal Josef Schoř, jednatel společnosti Lesy a rybníky města Českých Budějovic.

Dvě hodiny na cestě

Cesta ze Slavče do krajského města trvala lesníkům dvě hodiny. Nákladní automobil řídil Jiří Ebenhöh, který má s vánočními stromy již bohaté zkušenosti. „Jel jsem takhle počtvrté, ale letos to bylo rozhodně nejhorší. Smrk byl hodně široký a občas jsme měli problémy se vejít,” komentoval. K zásadním zádrhelům podle něj sice nedošlo, ale obtížný byl například úsek za obcí Nedabyle, kde ostatní řidiči neměli kam uhnout, nebo úzké uličky Trhových Svinů.

V Budějovicích pak lesníci strom opracovali a nakonec usadili na obvyklé místo před radnicí. Tomu přihlížela řada zvědavých kolemjdoucích. „Dostali jsme se sem náhodou, protože jsme šli něco vyřídit na magistrát a mám z toho radost. Strom je moc pěkný a je i dost zajímavé sledovat, jak ho připravují,” řekla Petra Kahudová.

Stříbrný smrk ze Slavče nebyl jediným kandidátem na budějovický vánoční strom. Zástupci Lesů a rybníků každoročně vybírají z několika nabídek, rozhodující přitom je estetické hledisko. „Strom by měl být rovný, dobře zavětvený a zkrátka pěkný pro oko,” řekl Schoř. Výhodou smrků je podle něj také to, že mívají hezčí korunu než jiné druhy a méně se lámou.

Pondělním usazením stromu na náměstí ale samozřejmě práce nekončí. V nadcházejících dnech si smrk převezmou do péče zaměstnanci společnost RK Invest, kteří na něj navěsí celkem 4800 žárovek. Bude to úplně nové LED osvětlení, které po Vánocích dostane město. Slavnostní rozsvícení je naplánováno na sobotu od 16.30 hodin.