Všeobecné hledání úspor a přípravu rozpočtových škrtů zahájila před časem českobudějovická radnice. Důvodem je 160 milionů korun. To je suma, o kterou se letos sníží příjmy města z přerozdělených daní, oproti původnímu plánu ministerstva financí.

Šetrnost vítá i opozice, která v tomto směru podávala návrhy už od podzimu. Naposledy se úspory dostaly ke slovu tento týden. Opoziční zastupitel Miroslav Joch (ČSSD) požadoval při jednání zastupitelstva vysvětlení cesty náměstkyně Ivany Popelové (ODS) na jazykový kurz.

„V březnu jsem byla na jazykovém kurzu částečně hrazeném magistrátem města,“ uvedla v odpovědi Popelová. Doplnila, že magistrát hradil vzdělávací část a ubytování, které ale bylo bez stravy.

Vše ostatní si náměstkyně platila ze svého. Částka zaplacená městem činila přibližně 50 000 korun. Své náklady odhadla náměstkyně na pět set euro. V angličtině chyběla Popelové podle jejích slov praxe v komunikaci, v gramatice nedostatky nepociťuje. A právě na komunikaci byl zahraniční kurz zaměřen.

„Při oficiálních návštěvách je tlumočník, ale existují i neoficiální části jednání,“ naznačila Popelová, že pro město je důležité, aby byli jeho představitelé jazykově vybaveni. Náměstkyně ještě doplnila, že kurz se objednával v lednu, kdy se o propadu příjmů od státu ještě nevědělo.

Letos by se ještě měla náměstkyně primátora účastnit semináře o urbanismu, který se střídá mezi Evropou a USA. Při minulém semináři v Londýně se České Budějovice prezentovaly i výstavou o regeneraci historického centra.

Letos bude akce v USA. Účast se objednávala vloni v říjnu a uhrazena byla ještě z rozpočtu minulého roku. Vložné činí přibližně pět tisíc korun a letenka obchodní třídou asi 80 000 korun. „Obchodní třída se dá kdykoliv zrušit bez penále,“ zdůraznila však Popelová na adresu plánované akce směrem k Jochovi.

Podpora

Ten ale vysvětlení příliš nepřijal. „Vaše cestování vyjde město asi na sto třicet tisíc. Děkuju, mě to stačí,“ konstatoval na závěr výměny názorů Joch. Náměstkyni se ale dostalo nečekané podpory z jiných opozičních lavic. Jindřich Čítek z klubu Zelení a otevřená společnost cestu do USA doporučil. „Pokud pojede náměstkyně primátora na seminář o urbanismu, je to jedině v pořádku.

Klidně bych zvedl ruku, aby tam členů rady jelo víc,“ uvedl Čítek.

„Alespoň nebudeme město řídit salámovou metodou,“ dodal vzápětí zastupitel v narážce na jeden z předcházejících bodů jednání.

Zastupitelé v něm odmítli návrh rady města na změnu územního plánu, která podle nich byla nekoncepční. A právě Čítek zmíněný návrh označil za postup salámovou metodou.

Popelová k zahraničním cestám ve vyjádření pro Deník uvedla, že si myslí, že na vzdělání, i zaměstnanců, by město nemělo šetřit.

Na jazykové kurzy má město pro zaměstnance na letošek položku v rozpočtu ve výši 90 000 korun. Cestovní náklady pro celou radnici na rok 2009 jsou plánované jako vloni ve výši 500 000 korun (v roce 2007 činila položka rozpočtu 829 000 korun ). V roce 2007 návštěvy partnerských měst Lórientu a Pasova stály primátora a náměstky asi 50 000 korun a akce zaměřené v zahraničí na cestovní ruch a investiční propagaci pak v roce 2007 stály radnici necelých 100 000 korun.