Zejména na zámkové dlažbě před zastávkou městské hromadné dopravy by se dal prostor přirovnat spíše k zamrzlému rybníku.


„Já nevěřím vlastním očím. Nesněží už pár dní a led je na tak frekventovaném místě opravdu dost. Platíme městu daně a pak nejsou kompetentní lidé nebo firmy schopné to uklidit,“ rozčiluje se nad stavem chodíku třiasedmdesátiletý důchodce Marian France. „Stačilo by jen vzít sekáčky a led rozbít. Vždyť tudy chodí hrozně moc lidí. Tohle by se v Rakousku nikdy stát nemohlo,“ mávne rukou.


Společnost .A.S.A., která dostala zimní údržbu od města na starosti, však tvrdí, že včerejší námraza se nedá odstranit po celém městě hned tak naráz.

Déšť přinesl led

„Led se vytvořil po šesté hodině ranní, kdy začalo v Českých Budějovicích pršet a chodníky byly promrzlé. Vzhledem k počtu chodníkových tras není možné ošetřit všechny úseky najednou,“ upozornila včera tisková mluvčí společnosti Gabriela Pánková. „Senovážné náměstí bylo ráno ošetřeno směsí písku a soli. Vzhledem k nízkým teplotám je nutné provést ještě druhá krok, tedy posyp solí,“ doplnila Pánková s tím, že náměstí a prostor před zastávkou MHD .A.S.A. očistila do jedné hodiny odpolední.


Od prvního listopadu drží pracovníci firmy nepřetržité služby na dispečinku. „Nastane–li tedy závada ve schůdnosti, okamžitě vyjíždí jak potřebná technika, tak i ruční četa. Prvním krokem je zmírnění závady, a to posypem směsí písku a soli, a po zhodnocení dalšího vývoje případné použití samotné soli,“ uzavřela mluvčí .A.S.A.


Plán zimní údržby zpracovala společnost podle požadavků a nároků českobudějovického magistrátu.