Podobnou nepříjemnou zkušenost má i osmdesátiletý invalidní senior z Českobudějovicka. „Šel jsem minulé úterý po 14. hodině po Lannovce od Levné knihy k Prioru, když se přede mnou vyrojila skupina výrostků ve věku 15 až 17 let,“ popsal.


„Obešli mne oboustranně, ale najednou jeden z nich, štíhlý blonďák, se otočil a s otevřenou dlaní se hnal na mou tvář. Ruku jsem odrazil. Celá skupina si na mne ukazovala a řehtala se, jak jsou vtipní,“ doplnil. „Jediným řešením bylo ignorovat je a pokračovat dál,“ poznamenal.


„Tohle jsem nikdy nezažil. Určitě neměli zájem mne zranit, ale využili mě jen a jen jako starého dědka, který navíc nemůže ani chodit. Kde by si našli lepší příležitost?“ je přesvědčen.


Podle legislativy se mladíci dopustili přestupku na úseku občanského soužití. I když muže nezranili, zaútočili na něj s úmyslem ublížit mu či ho veřejně zesměšnit. Pokud by ho okradli a navíc mu fyzicky ublížili, jednalo by se o trestný čin.


„Policie doporučuje takovou záležitost ohlásit. Každý policista by měl oznámení přijmout, popřípadě přijet a věc vyšetřit. Pachatel mohl na místě zanechat nějakou stopu, někdo z kolemjdoucích ho může popsat, což přispěje k identifikaci,“ říká okresní policejní mluvčí Regina Tupá.

„Pokud se jedná o útok na starého člověka, to je hyenismus! ,“ dodala.


„Společně s městskou policií se snažíme předejít trestné činnosti v ulicích smíšenými hlídkami a jak ukazují statistiky, kriminalita klesá,“ nastínila.
To, že si dělat z někoho legraci, není jen tak, zjistil i osmnáctiletý student školy v Suchém Vrbném. „Přinesl do školy slzný plyn, čímž se dopustil přestupku. Čtyři dívky musely být totiž lékařsky ošetřeny,“ připomněla Tupá případ starý několik měsíců.