Tradiční soutěž v míchání nealkoholických koktejlů Mattoni Grand Drink přinesla za dobu své existence již mnoho origináních nealkoholických drinků, na nichž je možné sledovat vývoj trendů v míchání koktejlů. Letošní cenné vítězství vybojoval Jiří Boháč s drinkem IQ Mattoni, který porotu nadchl nejen zajímavou úpravou koktejlu, ale samozřejmě především chutí. V receptuře se skvěle doplňuje chuť čaje, vodní řasy a mateřídoušky s minerální vodou Mattoni. Právě ta je stěžejní ingrediencí, kterou musí obsahovat všechny koktejly míchané v rámci soutěže. Podmínkou je také nízká kalorická hodnota drinku, každý koktejl by měl odpovídat i současným trendům barmanského světa.

„Koktejl je o vodě, o chladivých hloubkách v modravých lagunách. Využívá minerální podstaty vody Mattoni a oregonské sladkovodní řasy Klamath, která jako jediná na světě dokáže regenerovat mozkové buňky. Je to endemicky rostoucí prapůvodní druh rostliny, která dokáže našim buňkám předat původní matrici buněčné struktury. Drink je lehký a svěží a prudce pitelný,“ přiblížil svůj vítězný koktejl Jiří Boháč.

Národního kola Mezinárodního mistrovství v míchání nealkoholických koktejlů Mattoni Grand Drink se letos zúčastnilo 13 soutěžících. „Pravidla soutěže Mattoni Grand Drink jsou velice přísná. Všechny soutěžní koktejly musí být nejen nealkoholické, ale také nízkokalorické. Jejich autoři si tak opravdu musejí dát záležet na vyvážení a propracování chuti. Nelze ji totiž doplňovat větším množstvím sladkých sirupů a podobných ingrediencí navyšujících kromě chuťového zážitku také obsah kalorií. Díky tomu pak ale také vznikají opravdu zajímavé a kreativní drinky, které vážně stojí za ochutnání,“ prozradil prezident České barmanské asociace Aleš Svojanovský.

Druhé místo obsadil Robert Weis s drinkem Mattoni´s H.I.T., z třetí příčky se radoval Jan Lukas s drinkem nazvaným Tag-ttoni.

8. Mistrovství světa v míchání nealkoholických koktejlů Mattoni Grand Drink, na němž bude Jiří Boháč reprezentovat Českou republiku, se uskuteční v rámci Světového dne nealkoholických koktejlů 16. června na pražském Staroměstském náměstí.

1. místo – Jiří Boháč, koktejl IQ Mattoni
Ingredience:

·       50 ml Klamathu Sol semilla (1 g/dl neperlivé vody)

·       50 ml čaje White Anastasia Kusmi tea (4 g/dl neperlivé vody)

·       20 ml mateřídouškového sirupu Cameljus

·       5 ml limetového freshe

·       120 ml Mattoni perlivé

Ozdoba: ovocný špíz

Postup přípravy:

Do láhve nalijeme Mattoni perlivou a necháme vychladit v nádobě s ledem. Do míchací sklenice nalijeme Klamath, čaj, limetový fresh a mateřídouškový sirup, zasypeme ledem a pečlivě promícháme barovou lžící. Přes sítko nalijeme do láhve a ozdobíme špízem z jahod a borůvek. Láhev nechte v chladící nádobě a popíjejte z menších skleniček.

2. místo – Robert Weis, koktejl MATTONI´S H.I.T.
Ingredience:

·       3 špetky soli

·       cca 7 g grepové kůry

·       1 cl čerstvé limetové šťávy

·       2 cl sirupu Maté + citron

·       4 cl ovocného nápoje Maté + citron

·       dolít Mattoni perlivou

Ozdoba: rozmarýn, grepová kůra

Postup přípravy:

Do shakeru vložíme grepovou kůru a sůl a podrtíme paličkou. Přidáme limetovou šťávu, sirup i ovocný nápoj Maté + citron, zasypeme ledem a pečlivě protřepeme. Směs přes sítko nalijeme do sklenice, zasypeme ledem, vložíme brčko a dolijeme Mattoni perlivou. Ozdobíme snítkou rozmarýnu, zastříkneme grepovou kůrou a také ji využijeme jako ozdobu.

3. místo – Jan Lukas, koktejl TAG-TTONI
Ingredience:

·       10cl Mattoni perlivé

·       4cl šťávy z hroznů červeného vína

·       1cl sirup francouzská vanilka Monin

·       1cl citronové šťávy

·       rozmarýn

Ozdoba: rozmarýn

Postup přípravy:

Okraj sklenice obalíme v černém cukru a do sklenice nasypeme led. Do shakeru nalijeme hroznovou šťávu, vanilkový sirup a citronovou šťávu, přidáme rozmarýn, zasypeme ledem a pečlivě protřepeme. Směs přes sítko nalijeme do sklenice, dolijeme Mattoni perlivou, vložíme míchátko a ozdobíme rozmarýnem.

O Mattoni Grand Drink
Mattoni Grand Drink je celosvětově uznávaná barmanská soutěž s dvacetiletou tradicí. Letošní 21. ročník je zároveň poosmé pořádán jako oficiální Mistrovství světa v míchání nealkoholických koktejlů pod záštitou Světové barmanské asociace. Svojí dosavadní historií si tato soutěž na mezinárodní scéně vydobyla vysoké renomé. Základem všech soutěžních koktejlů je vždy minerální voda Mattoni. Mattoni Grand Drink je rovněž znám tím, že určuje trendy v oboru. Ty nejlepší kreace se pak snadno dostávají na nápojové lístky barů na celém světě. Mattoni Grand Drink už totiž ve své historii prošel několika evropskými metropolemi, v Praze se tento rok soutěž koná podesáté. Dosud český zástupce zvítězil dvakrát – naposledy se to povedlo v roce 2013 Achimu Šiplovi s drinkem Walu Forever Young. Loni skončil na skvělém druhém místě Jan Lukas s drinkem ECO-TTONI.