Její recept na dlouhověkost zní: střídmě jíst i pít. „Na otázku, jaký je smysl života, neváhala odpovědět: práce,“ vypráví o oslavenkyni její vnučka Anna Kalašová. Svou babičku bere často na procházky po Hluboké, občas vyrazí i do Úsilného k rodnému domku, kde Marie Kráslová žila až do svých sto čtyř let.

Kondici jí mohou závidět i mladší

Zdravotní kondici mohou nejstarší Češce závidět i mnohem mladší ročníky. Ačkoli má bolavé nohy, špatně slyší a hůř vidí, přesto na oslavu přišla po svých opřena o chodítko.


„Na svůj věk má dobře uspořádané myšlenky i události, až překvapivě jí slouží paměť i postřeh. Není to človíček, který by lehl do postele a čekal,“ řekla vnučka Stanislava Žižková.


Na oslavě narozenin si Marie Kráslová zazpívala, přiťukla sektem a poděkovala všem za dárky. Od domova důchodců dostala polštář a přikrývku z ovčí vlny, zajímavý dárek oslavenkyni přinesl také jihočeský hejtman Jan Zahradník.


„Paní Kráslové jsem předal kopii výtisku Budivoje, který vyšel právě 13. listopadu 1898, a je zajímavé, že to byla neděle. Oslovili jsme českobudějovické pracoviště Státního oblastního archívu a k našemu překvapení noviny onoho 13. listopadu 1898 opravdu vyšly,“ překvapil i babiččiny příbuzné kopií českobudějovických novin ze dne, kdy Marie Kráslová přišla na svět.