„Vadí mi, že hnutí ANO odmítlo dva koncepty oslav vybrané předchozím vedením města na základě veřejné soutěže," řekl zastupitel Juraj Thoma (HOPB), v letech 2006 až 2014 primátor města. Kritizuje také to, že radnice svěřila organizaci některých akcí soukromé agentuře bez výběrového řízení.

„Kdyby byla činná předchozí koalice a vypsala velkou zakázku, tak jsme mohli mít jednodušší život a nemuseli jsme program připravovat v časové tísni," oponoval současný primátor Jiří Svoboda (ANO 2011). Dodal, že radnice při výběru organizátorů postupovala v souladu se zákonem.

Kolik letošní oslavy stály Celkově bylo na oslavy 750. výročí města vyčleněno v rozpočtu 15 milionů korun.Zahajovací část vyšla město na 600 tisíc korun.Na závěrečnou show radnice uvolnila 400 tisíc korun.Nevyčerpáno zůstalo 5,02 milionu korun.Díky sponzorům se podařilo získat 5 milionů korun.

Podle Davida Borovky z budějovické agentury Borovka Promotion, která po celé republice pořádá různé velké slavnosti, si budějovické akce zasloužily větší propagaci, a to i v zahraničí.

„K oslavám nebyla od minulého vedení radnice připravena žádná koncepce. Ta přitom měla být nachystána již v roce 2014. Na přípravu zahajovací části oslav, která se uskutečnila 10. března, jsme tak měli pouze jeden měsíc," zmínila radní pro finance Lucie Kozlová (ANO).

Budějčáci, jak jsme zvládli oslavit výročí města?

Lucie Kozlováčeskobudějovická radní pro ekonomiku a finance (ANO 2011)K oslavám nebyla připravena žádná koncepce. Ta přitom měla být nachystána již v roce 2014 a veškeré akce se připravovaly a realizovaly v průběhu roku 2015, což vedení města velmi ztížilo situaci. Například na přípravu zahajovací části oslav, která se uskutečnila 10. března, jsme měli asi jeden měsíc.

Alena Voldřichová, České Budějovice, důchodkyněLetošní kulaté výročí Budějovic jsem nijak neoslavovala. Ale vím o akcích, které se konaly. Bohužel, když se pořádaly hlavní slavnosti, byla jsem vždycky mimo město.

Martin KroneislVelešín, skladníkJá jsem akce konané v rámci letošního 750. výročí založení města moc nenavštěvoval. Ta jediná, které jsem se zúčastnil, byla multimediální show na ukončení letošních oslav. Konala se v listopadu na náměstí. Líbila se mi, vše bylo dobře připravené, jak samotná laserová show, tak ohňostroj.

Juraj Thoma, zastupitel za Hnutí Občané pro Budějovice, v letech 2006 2014 primátor městaPostrádal jsem jednotící linii oslav. Více mi však vadí, že hnutí ANO odmítlo dva koncepty oslav vybrané předchozím vedením města na základě veřejné soutěže. Místo toho jako placenou koordinátorku oslav prostě angažovalo svou krajskou manažerku a zastupitelku Vladimíru Hruškovou a „přikleplo" minimálně dvě zakázky v hodnotě přesahující dohromady milion korun jedné firmě a bez otevřené soutěže.

Lenka Stříteckájednatelka agentury Art4promotion, jež se na celoročním organizování oslav podílelaOslavy byly velmi důstojné. Vyzdvihly půvab a bohatou historii města. V březnu Budějovice proměnily náměstí Přemysla Otakara II. v největší živé srdce a oživily hlavní symboly města. V září oslavily řeku, která je tepnou Budějovic. Navazující historické Přemyslovské slavnosti pak přenesly Budějovice zpět do dob jejich založení. Oslavy byly završeny magickým představením 20. listopadu, v den, kdy se tradičně slavil svátek města a jeho patronky Panny Marie Budějovické. Oslavy byly ovšem málo prodány za hranicemi Budějovic.

David Borovkamanažer budějovické agentury Borovka PromotionDle mého názoru město promarnilo jedinečnou příležitost pro rozvoj cestovního ruchu v Českých Budějovicích. Oslavy města mohly být pojaty mnohem rozmanitěji, a to tak, aby téměř každý den měli všichni návštěvníci pocit, že město slaví. Celkový program a jednotlivé akce měly být v dostatečném předstihu více propagovány nejen v České republice, ale minimálně i v příhraničních oblastech a ochutnávku oslav jim třeba i přímo nabídnout. Zejména pro rakouské a německé turisty jsou České Budějovice oblíbenou návštěvní destinací.

Jiří Hebíkzpěvák kapely HE band, jež v březnu vystoupila na slavnostním zahájení oslavNarozeniny města a ještě k tomu takto kulaté jsou vždy velkou výzvou. Je třeba zdůraznit, že nikdy se člověk nezavděčí všem. Velká multimediální show byla určitě silkným zážitkem pro naše spoluobčany, nicméně osobně si myslím, že opakovat podobnou show (pořádající agentura profesionálně odvedla svou práci) na závěr, byl počin, který mě trochu překvapil. Přivítal bych například den otevřených dveří ve všech klubech poblíž náměstí, kde by zároveň vystupovali různí umělci. Rozpočet by určitě pokryl honorář a technické náklady.

David Kovaříkjednatel Chilli production, která se podílí na organizaci Budějovického adventuOslavy výročí 750 let města můžu hodnotit z pohledu jednotlivých akcí. Tady musím říct, že byly skutečně pestré a zaměřené snad na všechny obyvatele Českých Budějovic. Nikdy není možné se zavděčit všem a pobavit každého, ale myslím si, že v rámci možností a časového prostoru se pro to udělalo maximum. A pokud mám kritizovat, zklamala mě nekoncepčnost komunikace oslav. Lidé se obtížně orientovali v tom, co je a co není součást oslav. Pokud se nepletu, neexistovala žádná jednoduchá centralizace informací.

Tomáš PetříkČeské Budějovice, tiskařVýročí 750 let od založení města jsem oslavil návštěvou různých akcí, které se konaly k příležitosti této události. Zúčastnil jsem se například zahájení oslav s laser show od Art4promotion, koncertu Lucie Bílé, festivalu Vltava žije, Dne v Budvaru se spoustou kapel a zakončení oslav.

Martina SvobodováČeské Budějovice, masérkaJá jsem letošní výročí Budějovic oslavila prací. Ale přece jen jsem si udělala čas, abych si oslavy alespoň trochu užila. Zavítala jsem na laserovou show na náměstí Přemysla Otakara II. a také na výstavu korunovačních klenotů.

Michal ObertHeřmaň, konstruktérJelikož máme malé miminko, tak jsme na žádné akci k výročí města nebyli. Na zahajovacím večeru byl ale můj kolega, který na akci natočil video. To jsem viděl a moc se mi to líbilo, bylo to pěkné. Kdyby se něco takového konalo také v budoucnosti, vůbec by mi to nevadilo.

Galerii z jarního zahájení oslav si můžete prohlédnout ZDE.