Utkání, které se vrylo do pamětiV pořadí sedmé Mistrovství světa ve fotbale se konalo od 30. května 
do 17. června 1962 ve Chile. Zúčastnilo se jej 16 celků.

Finále, v němž se proti sobě postavily týmy Československa a Brazílie, se hrálo 
17. června 1962. Do naší branky padly tři góly, Brazilci inkasovali jedinou branku.

Celkem padlo na turnaji 89 gólů, což je v průměru 2,8 branky na zápas.

Hvězdy mistrovství světa: Garrincha (Brazílie), Viliam Schrojf (Československo), Leonel Sánchez (Chile).

Dobře si to pamatuje Roman Zikmund z Českých Budějovic, který právě u rádia 
s tatínkem fandil coby třináctiletý kluk československému týmu. Tehdy se psal rok 1962 a českoslovenští fotbalisté bojovali se soupeři z Brazílie 
o zlaté medaile ve finálovém zápase mistrovství světa. „Přímé televizní přenosy, to tehdy ještě byla hudba budoucnosti. Nezbývala tedy jiná možnost než rádio," říká Roman Zikmund.

Jako dnes slyší hlas rozhlasového komentátora Josefa Laufera, který se rozkřičel 
v patnácté minutě zápasu. Tedy ve chvíli, kdy legendární fotbalista Josef Masopust vstřelil do brány Brazilců gól. „Obrovská radost ale trvala jen dvě minuty. Potom se do naší brány trefil Amarildo 
a Brazilci pak přidali ještě další dva góly," vybavuje si bez zaváhání Roman Zikmund.

Ten si také detailně i po letech pamatuje cestu československého týmu do finále. „Vím, že ve skupině C jsme hráli proti Brazílii, Mexiku 
a Španělsku. Ve čtvrtfinále jsme porazili Maďary a v semifinále Jugoslávce," překvapuje encyklopedickými znalostmi Roman Zikmund.

Ve výhru domácího zápasu Čechoslováci doufali až do posledních minut zápasu. „Když nám Brazilci vstřelili druhý gól, naděje na naši výhru byly minimální, přesto ale stále žily," zmínil Roman Zikmund. Ten se sice řadí jen mezi amatérské hráče fotbalu, je ale velkým příznivcem pražské Sparty.

I druhé místo na Mistrovství světa ve fotbale 1962 však bylo pro Československo obrovským úspěchem. „Myslím, že to čekal málokdo. Všichni nás považovali spíše za outsidery turnaje. Jak jsme pořád vyhrávali, je jasné, že fanouškům rostla chuť na prvenství. Ale i druhé místo určitě brali všichni všemi deseti," hodnotí po letech Roman Zikmund.

Mistrovství v roce 1962 je nezapomenutelné pro spoustu fanoušků. Bylo to totiž podruhé a prozatím naposledy, kdy se naši fotbalisté probojovali až do finále šampionátu. Poprvé to bylo roku 1934.

Kompletní zpravodajství z fotbalového mistrovství na www.denik.cz/ms-fotbal