První posudky potvrdily, že je starý asi 1200 let. „Zbraň má mimořádně vysokou kvalitu,“ napsal deník OÖN. Kromě jiných pozoruhodností se na meči našly zbytky textilií z pozdního středověku, což je první objev tohoto druhu. Na snímku je vpravo městský archeolog prof. Erwin M. Ruprechtsberger.

Nebezpečná zábava

V neděli čtyřicet minut po půlnoci si v hornorakouské obci Pettenbachu sedli do VW Golf čtyři kluci ve věku 16 – 18 let k neobvyklé „zábavě“. Každý si přinesl čtvrtlitrovou bombičku plynu do zapalovače a čichali… Plyn se rozšířil po interiéru auta a explodoval. Výbuch vyrazil okna a popálení chlapci s křikem vyběhli. Kolemjedoucí muž je odvážel do nemocnice. 17letý truhlářský učeň musel být ošetřován na intenzivce a čeká ho zřejmě více operací.
„Jak došlo ke vznícení plynu, policie zjišťuje pro případné stíhání ublížení na zdraví,“ píše deník OÖN.

Na otázku listu, kdo takhle konzumuje drogu, řekl Christoph Lagemann, vedoucí institutu drogové prevence: „V první řadě jsou to mladiství s nedokončeným vzděláním – mezi gymnasisty například je čichání méně rozšířeno, protože toho víc vědí o zdravotních nebezpečích. Přání se ovlivnit je všeobecně velké. Mnoho drog je ilegálních, nikoliv však ony látky, které jsou čichány. Ty je navíc snadné získat. Problémem naší poradny je, že chceme nebezpečí vysvětlovat, ale zároveň neupozorňovat na takovéto látky…“ Následky vedou podle něho často k těžkým otravám. Poškozena jsou játra, plíce a především centrální nervový systém. Čichání může vést k zástavě dechu a trvalým poškozením mozku.

Na kolo s přilbou?

Povinné nošení cyklistických přileb pro děti do 10 let chce prosadit rakouská ministryně Doris Buresová. Vede ji k tomu dramaticky stoupající počet dětí zraněných při nehodách na kolech, píše deník OÖN – během jediného roku ze tří tisíc na čtyři tisíce. Každé druhé ve věku do 10 let mělo zranění hlavy. Nošením přileb by se počet takových úrazů mohl podle Buresové snížit o 900 za rok.

Ženská kvóta do firem?

Rakouský ministr hospodářství Reinhold Mitterlehner požaduje kvótu žen v dozorčích radách firem blízkých státu. „Pouhým apelem na dobrovolnost se nedosáhne ničeho,“ říká a chce do roku 2013 zastoupení žen nařídit. Pak mají ženy obsadit minimálně čtvrtinu postů v dozorčích radách v podnicích s alespoň 50procentní účastí státu. Do roku 2018 to má být dokonce 30 procent. Od privátních firem Mitterlehner požaduje důslednější dobrovolnost.

Pro region Dunaj – Vltava

V hornorakouské obci Schwarzenbergu podepsali představitelé parlamentních výborů pro Evropskou unii manifest, jímž se hlásí k myšlence evropského regionu Dunaj – Vltava. O události se rozepsal pondělní rakouský a bavorský tisk. Setkání inicioval prezident rakouské Spolkové rady Gottfried Kneifel. K tomu, aby byl region tří sousedících zemí se šesti miliony obyvatel „slyšet“ v Bruselu, je nutné, aby se ozýval i společnou řečí poslanců národních parlamentů.

V deklaraci účastníci setkání podporují Euregio Bavorský les – Šumava při práci na přípravě vzniku evropského regionu. Předseda rakouského parlamentu Friedrich Bernhofer uvedl řadu příkladů dlouholeté úspěšné všestranné spolupráce zúčastněných sousedů, kterou má vznikající evropský region ještě zintenzivnit. Na snímku jsou účastníci setkání ve Schwarzenbergu – zleva Friedrich Bernhofer, předseda výboru pro záležitosti EU bundestagu Gunther Krichbaum, členka hornorakouského zemského sněmu Gabriele Lackner-Straussová, prezident rakouské Spolkové rady Gottfried Kneifel, předseda výboru pro záležitosti EU českého Senátu Luděk Sefzig a ředitel euregia Kaspar Sammer.