Dílo vzniklo k připomenutí stejné aktivity zdejších občanů, kteří před sto lety, odříznuti od světa záplavami sněhu, si postavili takovouto stavbu.

Členové spolku, který se o aktuální repliku postaral, a jejich pomocníci dokončovali dílo doslova do posledních minut před zahájením a návštěvníci proto museli zůstat za zábranami. „V 18 hodin pak moderátor Johannes Ott z Antenne Bayern odpočítal countdown a stavba začala být postupně osvětlována,“ popisuje PNP.

Kostelíku požehnal děkan Kajetan Steinbeisser. „Ve své řeči také tlumočil poselství biskupa Wilhelma Schramla, který uvítal, že se takovouto akcí vrací téma víry do popředí a zároveň se něco dělá pro turistiku,“ píše list. Po požehnání si návštěvníci mohli ve skupinách po 40 lidech prohlédnout vnitřek kostelíku, v němž obdivovali především prosvětlené ledové bloky zdí či oltář z ledových kvádrů.

Rámcový program zahájení musel být částečně omezen mj. kvůli škrtnutí očekávané dotace z fondů EU. „Přeshraniční projekt akcí v rámci jubilejní stavby má být ale v Čechách dál podporován,“ ujišťuje deník a upozorňuje mj. na chystanou tvorbu ledových soch v lednu ve Strážném.

„Jak dlouho zůstane sněhový kostel stát, o tom rozhodne v první řadě počasí,“ dodává PNP a cituje předsedu podpůrného spolku stavby Bernda Stiefvatera: „Rámcový program máme připravený do konce března a já jsem přesvědčen, že kostel po tu dobu bude stát.“ Stavbu si lze prohlédnout denně od 10 do 18 hodin, v pondělí do 22 h. O nedělích budou od 14 hodin prohlídky s průvodcem. Další rámcový program je na www.schneekirche.de.

Kradli žlaby

Pro žulová koryta si od konce listopadu do konce prosince desetkrát zajel do Mühlviertlu párek nezaměstnaných 28letých zlodějů z Čech. Odváželi je z Rainbachu, Windhaagu, Leopoldschlagu a Reichenthalu. Místa si muž a žena předem obhlédli. „Po upozorněních veřejnosti policie zostřila kontroly a zloděje dopadla na hraničním přechodu Heršlág,“ napsal linecký list OÖN. Skončili v linecké věznici. Způsobená škoda se odhaduje na 2700 eur.

Vinaři se radují

Rakouští vinaři zaznamenali letos rekord v exportu – vyvezli víno za 126 milionů eur. Průměrná cena jejich vína poprvé překročila dvě eura za litr – z loňských 1,98 na letošních 2,71 eura. Stoupla především v důsledku o čtvrtinu nižší úrody 2009/2010 (na 46,5 milionu litrů). Víno už proto není nabízeno v nejlevnějším segmentu. V exportu pokles odbytu do Německa zcela nahradil zvýšený vývoz mj. do Švýcarska, Lichtenštejnska, USA, Nizozemska a Švédska.

Nebojí se Čechů

Odbory německé policie varují před přibývajícími nájezdy organizovaných zločineckých band z východní Evropy do Německa, které se zaměřují na krádeže a vloupání.

„Odbory varováním míří na velkoměsta jako Berlín,“ píše k tomu pasovský deník PNP. „Tam počet vlopání do bytů letos vzrostl o téměř 24 procent. Situace v Bavorsku je ale jiná. Tady počet trestných činů v posledních letech konstantně klesá. Příhraničí ve Východním a Severním Bavorsku je na tom dokonce nadprůměrně dobře.“

Konkrétní statistiku kriminality bavorské ministerstvo vnitra ještě pohromadě nemá, ale tendence minulých let je jednoznačná, ujistil mluvčí Michael Siefener. „V příhraničí s Čechami bylo loni registrováno kolem 38 500 trestných činů, o 1,6 procenta méně než v roce 2009,“ říká v PNP. Na 100 000 obyvatel této oblasti až do hloubky 30 km do vnitrození připadlo 4429 trestných činů. „To je značně pod celobavorským průměrem,“ komentuje Siefener. Ten byl loni 4958 deliktů na sto tisíc obyvatel. Pokles je konstantní – v roce 2003 došlo v příhraničí k 5065 skutkům, v roce 2007 už jen ke 4704, rok poté, kdy poprvé odpadly hraniční kontroly, ke 4565 a roku 2009 ke 4475 trestným činům.

Že ve srovnání let 2009 a 2010 přitom přibylo 12 procent vloupání do bytů, nemusí podle mluvčího souviset se zrušením hraničních kontrol. V celém Dolním Bavorsku ve stejné době totiž naopak počet těchto vloupaček poklesl o 6,1 procenta.