Návštěvy památek na jihu Čech turisty v těchto tropických dnech příliš nelákají. Shodují se na tom kasteláni hradů a zámků na Českobudějovicku. Výjimkou je zámek v Hluboké nad Vltavou, kam během prvních šesti červencových dnů zavítalo o čtyři tisíce lidí více než v loňském roce. Celkem jich zde bylo za tu dobu asi 12 tisíc.

„Největší návštěvnost jsme měli o svátcích. Jen za pondělí to bylo 3500 lidí. Jinak chodí v průměru tak 1500 návštěvníků denně,“ popisuje kastelán Miroslav Pavlíček. O poznání nižší návštěvnost však mají menší a méně známé památky. Například tvrz Žumberk na Novohradsku navštíví denně asi třicet až čtyřicet lidí.

„S dosavadním průběhem sezony zatím příliš spokojení nejsme. Mizernou návštěvnost jsme měli i v květnu a červnu a doufali jsme proto, že se nyní situace trochu zlepší,“ přiznává kastelán Roman Josefík. Stejně jako na Hlubokou zavítalo i na Žumberk nejvíc lidí během státních svátků. „V pondělí a v úterý to bylo kolem stovky návštěvníků denně, jinak jich přijde tak třicet až čtyřicet,“ doplňuje Roman Josefík. Podobná situace panuje i na státním hradě v Nových Hradech. Podle kastelána Jana Smolíka zamíří turisté v těchto vedrech raději k vodě než na prohlídku památek. „Při tomto počasí se dala nižší návštěvnost očekávat, je to stejné, jako v uplynulých letech. Problém je, že tady na Nových Hradech ani žádné pořádné koupání není, takže turisté míří jinam,“ domnívá se Jan Smolík.