Dlouhé roky tonul v osamění a podléhal devastaci nejenom působením přírodních vlivů, ale také vojska, neboť spadal do vojenského výcvikového prostoru. Nyní ale už nestojí v zakázaném území a ožívá díky nadšencům a Obecnímu úřadu Kájov, který kostel sv. Mikuláše a nejstarší kostel jižních Čech po krůčcích zvelebuje.

Kostel sv. Mikuláše v Boleticích.Zdroj: Deník/Zuzana KyselováNávštěva kostela, jehož věž je románského původu, rozhodně stojí za to, a zajímavostmi kostela vás provede Gerhard Scherhaufer z Kájova, který v kostele tráví spoustu času a pochopitelně tam nezahálí. „Tady dole ty zbytky zdiva je bývalá škola, chodilo se do ní ještě v roce 1959,“ říká a ukazuje na rozvaliny u kostela, které před nedávnem ještě nebyly vidět kvůli bujnému porostu, jenž je zakrýval. „Všechny ty nálety a plevelné rostliny a dřeviny okolo kostela jsou pryč díky pacientům z léčebny Červený Dvůr, kteří sem chodívají na brigádu.“

Obec v současnosti opravuje malou budovu u zdi kostela, bývalou márnici, neboť kolem kostela se rozkládal hřbitov, což dokládají zbytky křížů a kamenných náhrobků. „Jako další zřejmě přijde na řadu oprava hřbitovní zdi,“ říká Gerhard Scherhaufer. Do opravy kostela ale vložila desítky milionů korun i armáda, která se postarala o nové krovy a střechu, okapy, odvodnění. Opravila strop v kostelní lodi, kamenné oltáře a podlahu.

Okolí kostela je nyní vybaveno lavičkami, nádobami na odpad i toaletami.

Kostel sv. Mikuláše v Boleticích.Zdroj: Deník/Zuzana KyselováV interiéru jsou vidět zbytky historických nástěnných maleb, ale také památka novodobá – ruské nápisy od ruských vojáků. „Na zdech jsou zachovalé malby z roku 1623,“ říká Gerhard Scherhaufer. „Malíř tam vymaloval množství biblických příběhů.“
Kostel sv. Mikuláše v Boleticích si přesto i nadále drží svou tichou tajuplnost, žádný div, že láká také filmaře. Natáčet se tam prý má i film Nabarvené ptáče.