Za kořeny Nazaretu bychom museli jít o kus dál do minulosti i v mapě, a to do zařízení v Trhových Svinech s názvem Domeček.


Tady se léta formovalo zázemí i pro dvě dílny – tkalcovskou a keramickou. Postupně bylo jasné, že prostory nestačí. Dílna se osamostatnila pod názvem Nazaret a hledala nové sídlo. Přišla nabídka místností bývalé družiny v Borovanech a byla přijata s nadšením.


V bezbariérových prostorách byla umístěna chráněná keramická dílna. V T. Svinech má Nazaret v nájmu tkalcovnu, keramickou dílnu a obchod. V Borovanech bylo otevřeno i Denní centrum pro těžce handicapované a začalo se plnit klienty.


V současnosti zaměstnává Nazaret za podpory úřadu práce 10 lidí, z toho 8 s lehčím handicapem. V integrovaném programu je k dílně přiřazeno i Denní centrum, které navštěvuje 8 osob s těžkým postižením, takže zde nacházejí uplatnění vozíčkáři i nevidomí. S výrobky z borovanské dílny – ozdobnou i užitnou keramikou (mimochodem velice hezkou) – i z trhovosvinenské tkalcovny se setkáte v českobudějovické kavárně Na půl cesty, v Baumaxu, v Eliášově obchodě v Praze a na trzích.


„Podstatná je nejen skutečnost, že se handicapovaní zapojí do smysluplné činnosti, ale také to, že se budují i mezilidské vztahy a vytvářejí se společné vazby. Snažíme se pro klienty najít takovou formu zapojení do výroby, která vyhovuje jejich možnostem a schopnostem. Ne každý z postižených může pracovat s keramikou, a tak bychom rádi nabídli i další řemesla. Pokud by se podařilo vybudovat tkalcovnu ve Svinech, bylo by zde počítáno se sociálně terapeutickou dílnou pro těžce handicapované a toto spojení by naplnilo program integrace,“ řekl Karel Filip, šéf zařízení.

Kroužky a kurzy

Kromě dílen pro dospělé organizuje Nazaret kroužky a víkendové kurzy pod vedením lektorů. Vedle pěti keramických kroužků, které nestačí zájemcům, je to kroužek tkaní. O víkendech se opakují kurzy keramické, košíkářství, batikování, adventní výzdoby, kronikářství, drátování, malování na hedvábí. Zvláštním počinem byl kurz šití panenek, z něhož se vyvinula aktivita pro UNICEF na léky pro nemocné děti v Africe. V podzimním kurzu v Podzámčí bude ušitá stá panenka.


Borovanské prostory jsou využívány i pro tzv. Večery v Podzámčí, věnované cestopisným vyprávěním, poslechovým folkovým diskotékám či pořadům s básníky a písničkáři. „V rámci večerů jsme měli povídání s českobudějovickým spisovatelem Věroslavem Mertlem, plánujeme návštěvu písničkářky Evy Henychové, muzikantů Pavla Zajíce a Luboše Hrdličky, s cestopisnými pořady jsme se vypravili do různých končin, naposledy do Mexika, čtvrtletně se koná Dostavník Romana Holíka a připravujeme výstavy výrobků dílen i prezentaci výrobků z kroužků, například při Dni otevřených dveří 15. června,“ upřesňuje Filip.

Část dotací je pryč

I Nazaret přišel o část dotací, pozastavil službu osobní asistence a nemůže naplno vykonávat sociální služby pro seniory a zdravotně postižené, ale věří, že se situace zlepší. V jeho plánech figuruje naděje na obnovení služeb a vybudování tkalcovské dílny s dílnou pro těžce handicapované, ale i na pořízení chráněného bydlení pro několik klientů či kavárny Na půl cesty s obchůdkem.


Nazaret se snaží mobilizovat své síly a rezervy. Bez pomoci zvenčí ale není schopen cíle naplnit. V tomto duchu zní i motto Nazaretu: Trochu nám pomozte a my to zvládnem!