A podle hygieniků bude takových případů přibývat rychleji než dosud.

„Sezona aktivity klíšťat je teprve před svým prvním vrcholem, teplejší počasí a prázdniny přivedou do přírody v příštích týdnech více lidí. Možná rizika napadení klíštětem tak vzrostou,“ varuje František Kotrba z Krajské hygienické stanice Jihočeského kraje. Platí to pro všechny regiony v kraji, poslední dva nemocní, které trápí klíšťová encefalitida, jsou z Českobudějovicka.

„Celkem evidujeme devět letos nahlášených a potvrzených případů onemocnění klíšťovou encefalitidou a 47 lymskou boreliózou. Vloni v tomto období jsme registrovali 14 případů klíšťové encefalitidy a 60 případů lymské boreliózy, situace je tedy zatím příznivější nežli vloni,“ komentuje Kotrba statistiky.

V zájmu vlastního zdraví radí odborníci všem, kteří se chystají do přírody, dbát na prevenci. „Vedle očkování proti klíšťové encefalitidě spočívá především ve včasném objevení a okamžitém odstranění klíštěte. Proto doporučujeme vždy po pobytu v přírodě důkladně prohlédnout povrch těla včetně kožních záhybů, používat v přírodě vhodné oblečení světlých barev, repelenty na pokožku nebo oblečení apod.,“ radí Kotrba.