S neobvyklou nedočkavostí zamířili ve čtvrtek ráno do škol ti, kteří si chtěli zabrat vyhlédnuté lavice před svými spolužáky. Například před českobudějovickým Gymnáziem J. V. Jirsíka se první zájemci o vstup objevili mnohem dříve než v půl sedmé, kdy se oficiálně otevírá.

Nakonec byla skupinka nejnedočkavějších vpuštěna do arény ještě pár minut před půl. V septimě už tak krátce po půl sedmé bylo třeba šest lidí. Někteří ovšem zklamaní. „Vstával jsem v 5.30, protože jsem zaspal. Chtěl jsem vstávat ve 4.30, ale špatně jsem si nařídil budíka," posteskl si Martin Veverka. Od nemocnice mu cesta do školy netrvala dlouho, ale jiní byli bohužel rychlejší. „Jsem zvyklý být tady šest let mezi prvními, takže jsem zklamaný," zhodnotil vstup do nového školního roku Martin Veverka.

Musel ovšem uznat, že měl těžkou konkurenci. Dva spolužáci – Matyáš Marek a Rudolf Vaclík, aby si zajistili přední umístění, třeba nespali celou noc. „Vydrželi jsme chodit celou noc po městě," konstatovali septimáni. Vavříny vítězství si pak odnesla spolužačka, která to má do školy jen necelých pět minut pěšky. Výjimečnou odměnou všem bylo svítání, které mohli sledovat nejen díky brzkému příchodu, ale i díky tomu, že na letošek dostali novou třídu s lepším výhledem.

V základní škole v Nové ulici pak například první školačku přivítali v družině minutu před šestou, kdy oficiálně družina otevírá.

Tak brzký nával se ale už od 2. září před většinou škol zpravidla nekoná…