„Meziročně se zvýšily úrazy z kol zhruba o deset procent. Vždy nehod přibývá na začátku sezony,“ upozornil včera na varovná čísla tiskový mluvčí nemocnice Jan Dušek. „Ošetřujeme zde cyklistům všechny druhy zranění, ale nejvíce se jedná o poranění hlavy. Proto důrazně apelujeme na to, aby nosili cyklisté přilby,“ zdůraznil Dušek.

Kolaři si ale uvědomují, že zdraví mají jenom jedno, a proto cyklistické helmy jdou v obchodech na odbyt.

„Přilby se prodávají vždy více na jaře. Ale také na tom mají zásluhu některé pojišťovny, které začali nákup helmy proplácet,“ shrnuje prodavačka z cyklopotřeb Strnad. „Nejvíce se však kupují dětské přilby, ale i dospělí si pro helmy chodí,“ dodává prodavačka.

„Na kole si občas s přítelkyní vyjedeme a helmu si bereme oba. Vím, že stačí málo a nehoda je tu. Navíc dnešní přilby nejsou zase tak těžké a otravné nosit je celý den na hlavě,“ podotkl k preventivnímu opatření pětadvacetiletý truhlář Martin Jánoš.

Na nešvary cyklistů v krajské metropoli dohlíží strážníci městské policie.

„Jakmile do ulic nastoupí kolaři, tak se samozřejmě více zaměřujeme na jejich kontroly,“ uvedla včera tisková mluvčí městské policie Katka Schusterová. „Cyklisty ale i tak kontrolujeme průběžně během celého roku. Sledujeme u kolařů, zda mají v pořádku kola, jestli jezdí bezpečně v provozu a podobně,“ doplnila Schusterová s tím, že nejvíce cyklistů porušuje dopravní předpisy přímo v centru města. „Kličkují často mezi automobily anebo zde zaznamenáváme také hodně často jízdu po chodnících mezi pěšími,“ uzavřela mluvčí.

Více si můžete přečíst v ČbD 6.5. na straně 2.