„V dobrých lokalitách již není neobvyklá cena pozemku kolem 2500 korun za metr čtvereční. Domníváme se však, že tato cena poněkud překračuje koupěschopnost 
v našem regionu a dorovnání poptávky bude ještě nějakou dobu trvat," řekl Deníku Jiří Kahoun z realitní kanceláře Koruna.

Podle něj bude dál přetrvávat poptávka po menších pozemcích s výměrou kolem 600 až 800 m2 v dosahu MHD s cenou kolem 1500 Kč/m2. „Rozhoduje konečná cena, kdy psychologickou bariérou bývá cena 1,5 milionu korun," dodal Jiří Kahoun.

Podle realitního makléře Milana Pouzara však lidé mají zájem kupovat parcely poblíž města dokonce za mnohem vyšší částky. „Loni v létě jsme měli v nabídce parcely
v Mladém za 2700 Kč/m2 a prodalo se všechno a rychle," uvedl Milan Pouzar.

Právě lokalita nejvíc určuje ceny pozemků. Na Českobudějovicku jsou nejžádanější parcely a nemovitosti u lesoparku  Stromovka, velmi atraktivní stále zůstává Mladé, Rožnov, Roudné a Včelná. Tady se ceny parcel pohybují mezi 2000 a 2500 Kč/m2. O polovinu levněji se dají pořídit pozemky v Dubném nebo Boršově nad Vltavou.

„Ceny kvalitnějších nemovitosti v atraktivních lokalitách se pořád šplhají nahoru, byť pomalu. Letos se na realitním trhu projeví i daňové změny, ale je otázka, jestli je ponese investor, nebo se promítnou do cen. Myslím si, že prostor pro navyšování ceny 
o DPH už není," domnívá se realitní makléřka Aneta Hanzalíková.

Atraktivita a kvalita lokality rozevírá u cen pověstné nůžky. To se týká i rodinných domů. Zatímco se postupně zvedá nabídka nových nemovitostí v cenové kategorii od 3 do 5 milionu korun, staré domy na úrovni 2 až 3 milionu Kč zlevňují.

„Velmi poklesly ceny 
u starších domů před rekonstrukcí, a to až o půl milionu 
i milion korun. Poslední rok nebo dva je jich více v nabídce, je po nich ale nižší poptávka," potvrdila majitelka realitní kanceláře Hana Adámková s tím, že v minulosti tomu bylo naopak.