Kromě toho se ve vozidlech městské hromadné dopravy v krajském městě pohybuje stále mnoho černých pasažérů. Na otázky Českobudějovického deníku, které se týkaly této problematiky, odpovídal Bohumil Matouš, manažer divize ekonomiky a podpůrných služeb dopravního podniku.

Proč si myslíte, že lidé časové kupony padělají?
Myslím si, že to dělají už skutečně z toho důvodu, že chtějí okrádat dopravní podnik. Vždyť my děláme všechno pro to, aby měl cestující možnost si řádně zakoupit jízdenku.
Už máme dnes čtyřicet automatů po celém městě, pomalu každá druhá tafika a obchodní domy prodávají jízdenky. Zavedli jsme také duplikáty, když cestující například doklad ztratí, máme prodeje u řidiče a teď nově dva typy placení jízdného mobilem.

Jak nejčastěji lidé a potažmo cestující jízdenky falšují? Jaké fígle padělatelé používají?
My bychom nechtěli dávat návody někomu dalšímu. Ale obecně by se dalo říci, že jsou to padělky od ryze amatérských přepisů tužkou až po docela profesionálně dělané padělky, které ale vyžadují už nějaké znalosti anebo i čas.
Skutečně tedy můžeme říci, že zaznamenáváme špatné falzifikáty, ale i hodně dobré.

Má revizor při kontrole nějaké speciální přístroje, podle kterých by mohl poznat falešnou jízdenku?
Ano. Oni mají speciální tužku, která tedy nepíše, ale pozná, jestli je jízdenka zfalšovaná. Protože na dokladu zanechá stopu. Pak také mají revizoři možnost použít UV světlo, kterým objeví ochranné prvky na lístku. Je ale samozřejmé, že řada věcí se dá zjistit pouhým okem a revizoři jsou na to školeni.

A k tomu je asi potřeba, aby cestující revizorovi lístek předal celý, ne jen ukázal?
Samozřejmě! Je potřeba, aby cestující předali jízdenku revizorovi přímo do ruky. Ostatně tak, jak o tom hovoří přepravní podmínky.

Určitě si monitorujete počty černých pasažérů, kolik jich jezdí?
Na jeden spoj jede asi nula celá osm desetin cestujícího na černo. Máme dva tisíce spojů denně, takže to nám dělá skoro patnáct set černých pasažérů za den. Ke konci dubna jsme svezli k patnácti milionům cestujících. A máme zjištěno bezmála sedm tisíc černých pasažérů.