Už více než dva miliony 740 tisíc diváků se přišlo podívat na film do českobudějovického multikina CineStar. To v neděli oslaví osm let.
U jeho zrodu stála Irena Lohonková, hlavní pokladní. „Lákalo mě, že je to něco nového. Tehdy tu žádné multikino nebylo a netušila jsem, co práce bude obnášet,“ popsala.
Kino se za těch osm let stalo součástí jejího života, mnohem více sleduje filmový průmysl a již předem ví, kdy přijde hit a kdy tedy může očekávat nával na pokladně.

Nejhektičtější jsou v tomto ohledu soboty. „Už v jednu odpoledne se to tu zaplní rodinami s dětmi, které pak v pozdějších hodinách vystřídají páry nebo skupinky lidí, od mladých až po důchodce,“ uvedla Lohonková.

Připouští, že někdy se v prostoru před pokladnami shromáždí na tři sta nedočkavců a někteří návštěvníci jsou pak kvůli čekání značně nepříjemní. „Bohužel máme tři pokladny a prostě nevyčarujeme žádnou další,“ upozornila Lohonková.

Nejméně diváků naopak chodí ve středu. Občas se také stane, že na představení dorazí jen jediný zájemce. „Pak se většinou diví, že i přesto hrajeme,“ doplnila Lohonková.

Nedostatku diváků se však multikino obávat nemusí. Jenom v loňském roce prodalo přes 350 tisíc vstupenek, celkový počet se pohybuje již v řádu milionů. „Ke konci letošního roku bychom mohli překonat třímilionovou hranici,“ upřesnila manažerka Svatava Kopečková.

Někteří lidé chodí do kina pravidelně a pokladní již znají jejich tváře. Jedním z nich je Martin Kořínek. „Jsem filmový fanoušek a jsem rád, že díky multikinu mohu hned vidět všechny novinky,“ komentoval. Objevují se tu ale i sváteční návštěvníci, obvykle pokud se ve městě koná ještě nějaká jiná akce.

Nejúspěšnějším titulem roku 2009 byl v budějovickém CineStaru snímek Marie Poledňákové Líbáš jako bůh, který má na kontě celkem 485 představení. Za českou komedií se umístil šestý díl čarodějnické fantasy Harry Pot〜ter a Doba ledová 3: Úsvit dinosaurů, což byl první snímek, který CineStar vysílal ve 3D. Nový formát se tu premiérově představil na začátku července a do konce roku uvedlo kino devět 3D premiér.

Novým rekordmanem se asi brzy stane snímek Avatar. CineStar jej má na programu již tři měsíce a zájem o něj neutichá. „To jsem ještě nezažila, na takové hity jako Harry Potter byl nával tak 14 dnů, ale na Avatara se stojí fronty pořád,“ reagovala Lohonková. Film zde promítají ve dvou verzích a lidé jasně dávají přednost trojrozměrné. Líbí se dospělým i dětem. „Do kina chodím často, ale nejlepší byl Avatar, 3D je super,“ řekla desetiletá Lucie Jozová.

I v letošním roce doputuje na plátna řada titulů v tomto formátu, malí návštěvníci si už pochvalují adaptaci knihy Alenka v říši divů. Multikino také chystá novinku, která urychlí odbavování na pokladnách. „Chceme zavést možnost nakupování vstupenek přes internet,“ vysvětlila Kopečková.

Narozeniny oslaví CineStar slavnostní premiérou filmu Ženy v pokušení v neděli 21. března od 19 hodin. Projekce se zúčastní herečky Lenka Vlasáková a Veronika Kubařová a režisér Jiří Vejdělek.

Rok 2009 v Cinestaru
Celkem diváků: 356 691
Odehraných představení: 10 744
Premiér: 172, z toho 25 českých
Nejúspěšnější tituly:
Líbáš jako bůh
Harry Potter a Princ dvojí krve
Doba ledová 3: Úsvit dinosaurů 3D
2 Bobule
Andělé a démoni