U plováren na Českobudějovicku mohou mít lidé problém s parkováním, někde chybí atrakce. Všude však nabízí dobré zázemí a možnost koupit si občerstvení. Takový je výsledek testu Českobudějovického deníku. Redaktoři navštívili na začátku tohoto týdne pět koupališť, na vlastní kůži vyzkoušeli kvalitu vody a hodnotili služby.

Nejlépe dopadla plovárna v krajském městě, nejméně spokojení byli reportéři na〜opak v Dobré Vodě u Českých Budějovic. Zdejší plovárna se totiž skládá ze čtyř oddělených bazénů a chybí tu větší prostor pro plavání. Do vody navíc padá listí z nedalekých stromů. Koupel tedy redakce ohodnotila jen 70 procenty.

S kritikou souhlasí i starosta Dobré Vody Jiří Šabatka. „Projekt plovárny pochází z roku 2002 a jeho koncepce je špatná. Čtyři oddělené bazény jsou nepraktické pro návštěvníky i pro samotný provoz, musí se například dělat víc hygienických zkoušek. Proto plánujeme zásadní změny,“ uvedl.

Již letos na podzim tu demontují stávající nádrže, hlavní práce začnou na jaře. Na koupališti by měl vyrůst nový velký bazén s plaveckou dráhou a několika zálivy. Přibudou také vířivky, perličky a dětské brouzdaliště. Předpokládané náklady na stavbu jsou deset milionů korun, obec vše uhradí z vlastního rozpočtu. „I když hrozí, že příští sezonu budeme muset vynechat, úpravy jsou nutné. Chceme mít dobrou plovárnu jako službu pro naše občany,“ dodal Šabatka.

Naopak nejlépe vyšla z testu budějovická letní plovárna, která má za sebou nákladné úpravy z minulého roku. Nyní nabízí dva velké bazény s vodotrysky a vířivkami. Největší atrakcí je ale jednoznačně čtyřproudová skluzavka, slibuje rychlejší jízdu než běžné tobogany, návštěvníci si tak užijí více adrenalinu.

Kvalitní je také zázemí plovárny, zájemci mají k dispozici toalety, sprchy i převlékací kabiny. Využívaná je možnost uzamknout si cennosti do skříněk. Občerstvení nabízí restaurace nebo bufet u krytého plaveckého bazénu. Na venkovní plovárně je navíc několik pítek, takže lidé nemusí nápoje nakupovat. Problém nebyl ani s čistotou vody a místem k ležení, řidiči mohou zdarma zaparkovat u sportovní haly, která je poblíž. Redaktoři Deníku proto koupališti dali plný počet bodů.

„Výsledkem testu jsem samozřejmě velmi potěšen. Myslím, že máme i dobré zaměstnance. Nadále se budeme snažit udržet úroveň, ale protože je plovárna nová, velké úpravy zatím v plánu nejsou,“ reagoval Tomáš Novák, vedoucí odboru sportovních zařízení magistrátu.

Jediná plovárna, kde se neplatí vstupné, je v Horní Stropnici. Ta ale otevře až 1. července. Také toto koupaliště se loni opravovalo, nabízí tedy moderní zázemí a navíc se chlubí velmi čistou vodou. „Čerpáme ji z přepadu vodojemu a z řeky Stropničky. Vždy, když hygienici odebírají vzorky, patří náš bazén mezi nejlepší,“ zdůraznil starosta Václav Kučera.

Problémem naopak je nedostatek parkovacích míst v areálu. Chybí vodní atrakce. Návštěvníci mají k dispozici kurt na plážový volejbal.

Stoprocentní ohodnocení získala v testu Deníku plovárna v Hluboké nad Vltavou. Kromě bazénu netradičního tvaru s toboganem a perličkami redaktoři ocenili dostatečný počet laviček i velký travnatý prostor pro deky. Návštěvníci navíc mají zdarma slunečníky, u bufetu jsou stolky se židlemi.

Ve zděné budově pak lidé najdou převlékárny, toalety i sprchy, cenné věci lze uložit na celý den do úschovny. Příjemným zpestřením jsou obří šachy – atrakce volně přístupná na louce. Menší problém ale mohou mít návštěvníci s parkováním. Naproti koupališti je sice vymezený prostor, za stání se však platí.

Drobné nedostatky má podle Deníku koupaliště v Olešníku. Do vody tu padají listy z nedalekých stromů a velký bazén nenabízí žádné atrakce. Plovárna je tak vhodná spíše pro vytrvalé plavce.

Naproti tomu výhodou je možnost bezplatného parkování a klidné okolí. „Dřív jsme se jezdili koupat na Hlubokou, ale tam je vždycky strašně moc lidí. Tady mi to proto vyhovuje mnohem víc,“ komentovala návštěvnice Lenka Horáková.

KOLIK ZAPLATÍTE
České Budějovice: 70 korun
Dobrá Voda u ČB: 40 korun
Hluboká n. Vlt.: 60 korun
Horní Stropnice: zdarma
Olešník: 50 korun
Pozn.: Cena vstupného je v korunách pro dospělého na celý den.