Nejlepší mladý automechanik z celé České republiky i Slovenska studuje v Budějovicích, úspěch mají také jeho spolužáci. Studenti Střední průmyslové školy automobilní 
a technické bodovali na celostátní soutěži. Všichni se přitom tomuto řemeslu chtěli věnovat odmalička a doma mají dílnu, kde ve volném čase opravují nejrůznější stroje.

Nejvyšší ocenění získal sedmnáctiletý Tomáš Hronek. Ovládl kategorii automechaniků a poté zvítězil i v mezinárodním česko-slovenském finále. „To jsem určitě nečekal. Moc jsem si nevěřil, i když jsem se předem učil na teoretickou část a připravoval se na úkol, v němž jsme poznávali díly z motoru," komentoval.

O auta a motocykly se Tomáš Hronek zajímá odmalička. Už v sedmi letech dostal malého pionýra a s pomocí otce ho zkoumal a opravoval. 
„V motorech se teď doma hrabu pořád. Kamarádi a známí ze sousedních vsí k nám vozí různé starší stroje, abychom se na ně podívali. Nejraději mám historická auta jako Pragovky nebo staré Tatry," doplňuje mladý automechanik.

Jednou by si chtěl také nějakého veterána pořídit. Zatím má motorku z roku 1971, kterou sám zrenovoval a nyní na ní jezdí do školy. Zároveň doma v Ohrazeníčku u Ledenic pomáhá s hospodářstvím, takže se musí starat i o traktory, kombajny či mlátičky.

Letos získá Tomáš Hronek výuční list a poté by chtěl absolvovat nástavbu v oboru autotronik, který se hlouběji zabývá elektronickými systémy vozidel. „Pak bych asi šel dělat automechanika do nějaké dílny, ale své místo mám 
i v zemědělství," uzavírá.

V kategorii automechaniků byl úspěšný i osmnáctiletý Tomáš Daniel z Budějovic. Skončil na šestém místě, ale 
v praktické části získal stejný počet bodů jako vítěz. „Praxe mi jde líp. Odmalička jsem zvyklý dělat rukama, vedl mě k tomu děda a dodnes spolu pracujeme na chatě," vysvětlil.

Ve volném čase se věnuje především renovaci starých vozidel. Nejzajímavější pro něj byla práce na vojenském terénním automobilu, která zabrala sedm měsíců. Také Tomáš Daniel chce pokračovat ve studiu, protože maturita je pro něj základ. Poté zřejmě zůstane u oboru.

Sedmé místo v kategorii autotronik získal na soutěži devatenáctiletý David Kozel. V praktické části měl přitom nejvíc bodů ze všech účastníků. „S výsledkem jsem spokojený, i když mi moc nevyšla teorie a poznávačka," říká.

Jako student oboru autotronik musí mít lepší teoretické znalosti než jeho spolužáci mechanici. Doma v obci Dvorce má ale také dílnu, kde opravuje auta a motorky. Po maturitě by David Kozel rád studoval strojní fakultu na vysoké škole v Plzni.

Dobrý výkon podal na celostátním klání také osmnáctiletý Petr Švec z Vodňan, který obsadil sedmou příčku 
mezi autokarosáři. I jeho lákala práce s motorovými vozidly od malička. „Nakonec jsem si ale vybral obor karosář, protože automechaniků je moc. My tak v praktické části musíme zvládnout třeba narovnat dveře nebo srovnat díru na kapotě," vysvětluje.

Ačkoli řemeslo vyžaduje velkou zručnost a trpělivost, chce u něj zůstat. Hned letos po získání výučního listu zřejmě začne pracovat v dílně.