Je mu teprve deset let a navštěvuje čtvrtou třídu základní školy. V celostátním kole mezinárodní soutěže v programování Baltík 2010, kterou před necelými dvěma týdny pořádala Základní škola L. Kuby v Rožnově, přesto nenašel ve své kategorii konkurenci a společně se svým o rok starším spolužákem Martinem Ramešem vyhrál.

„Nejtěžší bylo rozpohybovat ta zvířátka,“ hodnotí desetiletý Jiří Jindra největší úskalí, se kterými se musel během tohoto klání utkat.

Uvěznili medvěda

Celá soutěž se skládala ze třech samostatných kol. V tom prvním dostaly děti za úkol vyčarovat zvířátka na farmě. „Pak přišel zlobivý kluk a zapálil jim ohradu. Zvířátka vyběhla a najednou se objevil medvěd, který sežral všechna prasátka. Farmář potom musel medvěda uvěznit v kleci a postavit zvířátkům novou ohradu,“ popisuje Jirka první soutěžní disciplínu.

Ve druhém kole měli malí programátoři vytvořit na modrém nebi sluníčko, déšť, bouřku a sníh. „Třeba když pršelo, tak se spustily kapky a na těch místech, kam dopadly, pak vyrostly kytky,“ vysvětluje desetiletý školák. V závěrečném kole se děti dostaly do speciálního menu, kde musely jednotlivé dílčí úkoly přesně vymezeným způsobem propojovat.

K programování se dostal školák Jirka loni, když chodil do třetí třídy. Tehdy si totiž mohou žáci rožnovské základní školy vybrat programování jako volitelný předmět.

U počítače stráví v průměru dvě hodiny denně. „Když mě napadne něco, co bych mohl naprogramovat nebo dostanu nějakou novou pěknou hru, tak je to i víc,“ přiznává s úsměvem. Ve škole jej baví nejvíc tělocvik a právě programování. „Celý rok se s Baltíkem zapojujeme do soutěže. Pošleme výsledky a pak o tom ještě musíme něco říct,“ vysvětluje.

Jako odměnu za své skvělé umístění získal čtvrťák z rožnovské základní školy přehrávač MP4, knihu Rudý drak, pohár a medaili. Mnohem více jej však potěšil dárek od rodičů.

„Byli překvapení, že jsem vyhrál. Taťka měl zrovna svátek, tak jsme to slavili. Udělali mi mé oblíbené jídlo, řízek s bramborami a okurkový salát,“ chlubí se malý šampion.


Divoký západ

Ve svém volném čase se Jirka hodně zajímá o indiány. Jeho tatínek totiž umí vyrábět indiánské věci, a tak se může šikovný školák zúčastňovat nejrůznějších akcí, které s Divokým západem souvisejí. Stráví tak třeba týden na táboře pod nefalšovanými indiánskými stany tee – pee.

A co na původních obyvatelích Ameriky obdivuje desetiletý žák z Českých Budějovic úplně nejvíc?

„Nejoblíbenější věc je pro mě střelba z luku. Líbí se mi i to, že už v té době uměli indiáni dost věcí vynalézt,“ zmiňuje malý programátor. O své budoucnosti ještě prozatím konkrétní představu nemá. V současné době zvažuje, zda se příští rok nepřihlásí na víceleté gymnázium.

Jedno je však jisté už nyní. „Až vyrostu, tak bych určitě chtěl dělat něco s počítačem,“ uzavírá úspěšný a šikovný programátor Jiří Jindra.